"T.C.D.D.’ye yapılan bağışlar hangi hizmetler için kullanılmıştır?"


Sezgin Tanrıkulu, İzmir Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen ihaleye fesat karıştırma iddiasıyla düzenlenen operasyona ilişkin soru önergesi verdi.

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakana sordu: “İzmir Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen ihaleye fesat karıştırmak ve limanlardaki işlemlerde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla 5 ilde düzenlenen operasyonda 25 kişi gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınanlar arasında İstanbul merkezli bir holding yöneticisi de olduğu ve gözaltı listesinde adı bulunan bir kişinin de kayıp olduğu iddia edilmiştir.Savcılık tarafından yürütülen soruşturma kapsamında bilgisine başvurulmak üzere gözaltına alınan 8 kişinin görevleri ve unvanları nelerdir?”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na,

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU

İstanbul Milletvekili

Basına yansıyan haberlere göre, İzmir Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen ihaleye fesat karıştırmak ve limanlardaki işlemlerde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla başlatılan operasyonun Ankara ayağında TCDD’de arama yapıldığı öne sürülmüştür. TCDD’den yapılan açıklamada ise Genel Müdürlük’te arama yapılmadığı belirtilerek, “İzmir Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen bir soruşturma kapsamında Kuruluşumuzun 8 personeli bilgilerine başvurulmak üzere gözaltına alınmıştır. Soruşturma İzmir Cumhuriyet Savcılığınca gizli olarak yürütülmektedir. Soruşturma içeriği hakkında basında çıkan haberlerin Savcılık Soruşturmasıyla ilgisinin bulunup bulunmadığı Kuruluşumuzun bilgisi haricindedir. TCDD Genel Müdürlüğünde arama yapılmamıştır.” denilmiştir.

İzmir Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen ihaleye fesat karıştırmak ve limanlardaki işlemlerde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla 5 ilde düzenlenen operasyonda 25 kişi gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınanlar arasında İstanbul merkezli bir holding yöneticisi de olduğu ve gözaltı listesinde adı bulunan bir kişinin de kayıp olduğu iddia edilmiştir.

Bu bağlamda;

1-Savcılık tarafından yürütülen soruşturma kapsamında bilgisine başvurulmak üzere gözaltına alınan 8 kişinin görevleri ve unvanları nelerdir?
2-5 İlde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan kişiler kimlerdir? Bu kişilerin görevleri ve unvanları nelerdir?
3-Gözaltına alınanlar arasında İstanbul merkezli bir holding yöneticisi de olduğu ve gözaltı listesinde adı bulunan bir kişinin de kayıp olduğu ve eski Bakanlardan birinin bacanağı olduğu iddiası doğru mudur? Doğru ise bu Bakan kimdir?
4-Yüksek Hızlı Tren Projesi kapsamında projenin başlangıcından itibaren T.C.D.D. tarafından hangi firmaya ne kadar ödeme yapılmıştır?
5-T.C.D.D. tarafından bir firmaya Eskişehir–İnönü altyapı işlerinde dolgularda kullanılan ariyet ocağı malzemesinin nakliyesi için ödenen 4.314.881 TL. tutarındaki ödemenin fazladan yapıldığı iddiası doğru mudur? Doğru ise bu firmanın ismi nedir? Bu firmanın ortakları ve yöneticileri kimlerdir?
6-Bu firmaya 4 Milyon 314 bin 881 TL. tutarında fazla ödeme yapılmasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve T.C.D.D. yetkililerinden hangilerinin sorumlulukları bulunmaktadır?
7-Fazladan yapılan ödemenin tazmini için gerekli yasal işlemler başlatılmış mıdır?
8-İlgili firma tarafından ihale öncesi ve sonrasında T.C.D.D. Vakfı’na bağış yapılmış mıdır? Yapılmışsa eğer, yapılan bağışların toplam tutarları ne kadardır?
9-T.C.D.D.’ye 2003-2014 yılları arasında 6 Ocak tarihi itibariyle bağışta bulunan kişi ve firmalar hangileridir?
10-T.C.D.D.’ye yapılan bağışlar hangi hizmetler için kullanılmıştır? “

    Çarşamba, 08 Ocak 2014 17:48

Bağlantılı Konular