Loğoğlu:"MİT’in görevleri arasında başka bir ülkede savaşan taraflara malzeme sevkiyatı yapmak var mıdır?"

Loğoğlu’nun soru önergesi verdi.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na


Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini olurlarına saygılarımla arz ederim.

Osman Faruk Loğoğlu

Adana Milletvekili

1 Ocak 2014 tarihinde, Hatay’ın Reyhanlı ilçesi yönünden gelen bir TIR ve ona eskortluk yapan Fiat Linea marka bir otomobil, Kırıkhan İlçe Jandarma Komutanlığı’na gelen ihbar üzerine içinde silah olduğu şüphesiyle durdurulmuş ve olay Kırıkhan Cumhuriyet Başsavcısı’na ve TMK 10. Maddesi’yle görevli Adana Cumhuriyet Savcısı’na iletilmiştir.

Savcılar olay yerine intikal ederken, TIR ve onu izleyen otomobilde bulunan kişiler MİT personeli olduklarını ve TIR’daki malzemenin devlet sırrı niteliğinde olduğunu beyan edip TIR’ın aranmasını engellemişlerdir. Bu sırada, hem Hatay Valisi hem de İl Jandarma Alay Komutanı TIR’ın çevresindeki jandarmanın geri çekilerek MİT görevlilerinin ve araçların serbest bırakılması talimatını vermişlerdir. Talimat gereğince serbest bırakılan araçlar ve MİT personeli, Adana Cumhuriyet Savcısı’nın talimatıyla Hatay Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri tarafından ikinci defa durdurulmuşlardır. Fakat, ekipler savcının TIR’ın aranıp malzemelerin boşaltılması yönündeki talimatına değil Vali’nin ‘arama yapmayın’ talimatına uymuşlardır.

Yaşanan bu olay 2937 sayılı kanun bağlamında ciddi soru işaretleri uyandırmıştır. Bilindiği üzere, 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Kanunu’nun 4. Maddesi MİT’in görevlerini açık bir biçimde düzenlemektedir. Bu maddeye göre MİT’in temel görevleri; milli güvenlik istihbaratını Devlet çapında oluşturmak, yasada belirlenmiş ilgili makam ve gerekli kuruluşlara ulaştırmak, istihbarat istek ve ihtiyaçlarını karşılamak ve istihbarata karşı koymaktır. Aynı maddede, MİT’e bu görevler dışında görev verilemeyeceği ve kuruluşun devletin güvenliği ile ilgili istihbarat hizmetlerinden başka hizmet istikametlerine yöneltilemeyeceği de belirtilmiştir.

Bu durumda yanıtlanması istenen sorular şunlardır:

1) Söz konusu TIR ve onu izleyen araçta MİT görevlilerinin bulunması 2937 sayılı kanunun hangi maddesiyle açıklanabilir? Durum “devlet sırrı” seviyesinde ise bu konuda MİT Müsteşarlığının bağlı olduğu Başbakanlık tarafından bir açıklama yapılması düşünülmekte midir?
2) MİT’in görevleri arasında başka bir ülkede savaşan taraflara malzeme sevkiyatı yapmak var mıdır?
3) TIR’ı takip edip durduran polisler ve olayla ilgilenen şube müdür yardımcıları ve bazı amirler görevden alınmışlardır. Söz konusu polisler hangi gerekçeyle görevden alınmışlardır? Görevden alınan polislerin isim ve rütbe bakımından dökümü nedir?
4)  Gümrük Bakanı TIR’ları ihbar olmasa da x-ray cihazından geçirdiklerini, gümrük ekiplerinin söz konusu TIR’ı da x-ray cihazından geçirip bir rapor hazırladıklarını söylemiştir. TIR hangi tarih ve saatte x-ray’den geçirilmiştir. Bakanın bahsettiği rapor kamuoyuyla paylaşılacak mıdır?
5)  İçişleri Bakanı da TIR’da Türkmenlere giden yardımların olduğunu söylemiştir. Türkmenlere yardım götüren bir TIR’ın savcılık soruşturmasına tabi tutulmamasının gerekçesi nedir?
6)  Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Valerie Amos olayla ilgili bir açıklama yapmış ve Suriye sınırını geçecek tüm yardım TIR’larının gümrük kontrolünden geçmesini istediklerini belirtmiştir. Bu bağlamda ilgili T.C. makamlarınca gereği yapılmakta mıdır? “

    Cuma, 03 Ocak 2014 15:15

Bağlantılı Konular