Tanrıkulu, Hatay'da durdurulan tır ile ilgili soru önergesi verdi.

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi verdi.

“İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala, 2 Ocak günü TBMM Genel Kurulu’nda yemin etmesinin ardından kuliste gazetecilerin Hatay’da durdurulan TIR’a ilişkin sorusunu yanıtlamış ve bir gazetecinin, bu konuyla ilgili çelişkili açıklamalar geldiğini belirtmesi üzerine Sayın Ala, “Çelişkili açıklama. Yapılacak bir şey yok. Orada Türkmenler var. Onlara götürülen yardım. Herkes işini bilecek” demiştir. Sayın Ala, gazetecilere “Siz içini biliyor musunuz?” diye de sormuştur.


Hatay Valisi imzasıyla Kırıkhan Kaymakamlığı ve Kırıkhan Hatay İl Jandarma Komutanlığına gönderilen 1 Ocak 2014 tarihli yazıda ise; ‘’MİT’e bağlı görev yapan personel ile araçlarının Kırıkhan İlçe Jandarma Komutanlığınca alıkonulduğu anlaşılmaktadır. Bahsi geçen görevlilerin bağlı oldukları 2937 Sayılı Kanun’a göre personelin özel statüsü ve doğrudan Başbakanlık Makamına bağlı olarak çalışmaları dolayısıyla usulüne aykırı alıkonulmaları cezai sonuç doğuracağından ilgililerin kimliklerinin belirlenip serbest bırakılmalarını önemle rica ederim.’’ talimatı verilmiştir.

Bu bağlamda;

1-Ekim 2013’te Suriye Türkleri Derneği Yardım Sorumlusunun AA muhabirine yaptığı açıklamada, Eskişehir’den gelen ve yardım malzemesi taşıyan 3 tırın Yayladağı ilçesi sınırından Suriye’ye geçtiğini kamuoyuna duyurmuştur. Hatay’dan Suriye’deki Türkmenlere yapılan yardımlar Yayladağ sınır kapısından yapıldığına göre “Tır” neden Cilvegözü sınır kapısına gitmekteydi?
2-2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu’nda MİT personellerine bir tır içerisinde malzeme sevkiyatları yapma ve eşlik etme görevi verilmediği halde 1 Ocak günü Hatay’da durdurulan TIR’ın içerisindeki MİT görevlilerine verilen görev nedir?
3-Milli İstihbarat Teşkilatı, Kızılay’ın, Kızılhaç’ın, Birleşmiş Milletlerin görevlerini mi üstlenmiştir?
4-Hatay Valisi’nin yazılı talimatında, ‘’doğrudan Başbakanlık Makamına bağlı olarak çalışmaları’’ vurgusu yapıldığına göre aracın ve içindeki MİT Personelinin serbest bırakılması talimatı sizin tarafınızdan mı yoksa sizin bilgi ve onayınızla mı verilmiştir?
5-Olay yerine intikal eden Adana Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman’ın, TIR’da arama yapılıp malzemelerin boşaltılması yönündeki talimatının, yerine getirilmemesi için, Hatay Valisi’ne yazılı talimat hazırlatacak kadar önemli olan, söz konusu TIR’da, El Kaide’ye silah ve mühimmat taşındığı gerçeğinin ortaya çıkmasını engellemek miydi?
6-TIR’ı takip edip durduran polis ekibi tam da olay saatlerinde neden görevden alınmıştır?
7-Organize Şubede görevli şube müdür yardımcıları ve bazı amirlerinin görev yerleri neden değiştirilmiştir?
8-Araç içerisindeki MİT görevlilerin taşınan malzemenin devlet sırrı olduğu beyanlarının Kırıkhan Cumhuriyet Başsavcılığının 1 Ocak 2014 tarihli “Olay Yeri Görgü ve Tespit Tutanağı”nda da doğru bir ifadeymiş gibi belirtildiği dikkate alındığında, CMK’nın 47’inci maddesinin (1) fıkrası; “Bir suç olgusuna ilişkin bilgiler, Devlet sırrı olarak mahkemeye karşı gizli tutulamaz. Açıklanması, Devletin dış ilişkilerine, milli savunmasına ve milli güvenliğine zarar verebilecek; anayasal düzeni ve dış ilişkilerinde tehlike yaratabilecek nitelikteki bilgiler, Devlet sırrı sayılır.” hükmü uyarınca; 1 Ocak günü Hatay’da durdurulan TIR, bilgi, belge, doküman taşımadığına aksine İçişleri Bakanı’nın iddia ettiği gibi Suriye’deki Türkmenlere insani yardım malzemeleri ve maddeleri taşıdığına göre MİT görevlileri doğru beyanda bulunmamış ve ayrıca Kırıkhan Cumhuriyet Başsavcılığı devlet sırrına haiz malzemeler ifadesini tutanağa doğruymuş gibi geçirerek hukuka uygun olmayan bir tutanak düzenlemiş olmuyor mu?
9-Arama yapılmasına izin verilmeyen TIR’da, MİT’in beyanına göre, Suriye’ye “Devlet sırrı” mı taşınmaktaydı?
10-8 saat boyunca görevini yapmak için direnen Cumhuriyet Savcısı’nın araçtaki ve takviye olarak gelen 15 kadar diğer MİT görevlileri tarafından baskı altına alındığı, yine MİT görevlileri tarafından havaya ateş açılarak korkutulmaya çalışıldığı iddiası doğru mudur?
11-Hatay’da durdurulan TIR, İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala’nın dediği gibi Suriye’deki Türkmenlere insani yardım götürmekteyse, söz konusu yardım zaten Suriye’ye insani yardımlar götüren Kızılay Kurumu aracılığıyla neden gönderilmemiştir?
12-Hükümetiniz eğer Suriye’deki Türkmenlere insani yardım yapıyorsa o halde neden yardımlarını Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Yardım Kuruluşları ile entegrasyon içerisinde yapmamaktadır?”

    Cumartesi, 04 Ocak 2014 15:10

Bağlantılı Konular