Akkaya, Tarım Orman İş Sendikası yöneticileriyle görüştü.

Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya kabulde yaptığı konuşmada, yolsuzluklara dikkat çekerek: “Ortada ciddi ithamların, yolsuzluk iddialarının, yargıya müdahalelerin bulunduğu bir ortamda siyasi iktidarın tetikçiliğine soyunarak asıl görevini unutarak istikbal peşinde koşmak işçilere, üyelerine, alın teriyle geçinen insanlara yapılan en büyük ihanettir” dedi.


Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’na bağlı Tarım Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş ve Genel Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Hakan Körbalta, Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya’yı makamında ziyaret etti.

Görüşmede Tarım Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş, kamu çalışanlarının ve emekçilerin sorunlarının giderek artığını, özellikle tarım ve ormancılık sektöründe çalışma koşullarının ve çalışma sürelerinin çok ağır ve uzun olduğunu belirterek, AKP döneminde bu sorunların giderek ağırlaştığına dikkati çekti. Sendikalarının sektördeki çalışma koşullarına yönelik onlarca dava açtığını, ancak, siyasi iktidarın hukuka saygı yerine iptal edilen yönetmeliklerde ısrar ederek çalışanların haklarını gaspetmeye devam ettiğini vurguladı. Sendika yetkilileri, AKP döneminde tarım, ormancılık ve su ürünleri gibi konularda hayata geçirilen politikaların bu sektörlere verdiği zararlar konusunda hazırlamış oldukları raporu takdim ettiler.

Karşılıklı görüş alış verişinde bulunan görüşmede Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, sendikal hareketin en önemli sorunlarından birisinin güven sorunu olduğunu belirtti. Hiçbir sendikanın siyasi bir partinin arka bahçesi olmaması gerektiğini belirten Akkaya, “bir siyasi partinin himayesine girerek istikbal arayışına giren sendikalar kendi istiklallerini kaybederler. Sendikalara yönelik güven bunalımının ana nedenlerinden birisi de budur. Örgütlü ve demokratik toplumun gereklerinden birisi de halkın, işçinin, emekçinin hakları açısından siyasi iktidara karşı gerektiğinde hesap sorabilen sendikaların bulunmasıdır. Ortada ciddi ithamların, yolsuzluk iddialarının, yargıya müdahalelerin bulunduğu bir ortamda siyasi iktidarın tetikçiliğine soyunarak asıl görevini unutarak istikbal peşinde koşmak işçilere, üyelerine, alın teriyle geçinen insanlara yapılan en büyük ihanettir.” dedi.

Yakup Akkaya, dünyada sendikal hareketin küreselleşmenin ve sermayenin saldırılarına karşı birleşmeye başladığını, ancak Türkiye’de ise kendi için bölünerek güç kaybettiğine dikkat çekerek, örgütlü mücadelenin zayıflamasının demokrasiyi zayıflattığını, bu nedenle siyasi iktidarların emekçilerin haklarına fütursuzca saldırmaya başladıklarını vurguladı. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında işçilerin sendikaların önündeki yasakların ve kısıtların kaldırılacağını, hak ve özgürlüklerin genişletileceğini belirtti.

    Cumartesi, 04 Ocak 2014 14:52

Bağlantılı Konular