"Özel yetkili mahkemeleri Türk hukuk tarihinden tümüyle silelim, kaldıralım, yargılamaları yeniden başlatalım."

 Genel Başkan Kılıçdaroğlu Zonguldak Devrek’te,  Hükümete “Dönemin Genelkurmay Başkanına ‘git ifade ver’ dediler, gitti, Bilal Erdoğan niye gitmiyor? Hukukta çifte standart olur mu?” diye sordu.


-“Yakalanan ama aratılmayan  tır, Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası meşruiyetini tartışma haline getirir. Bir devlet yasa dışı yollardan bir başka ülkenin iç işine müdahale edip taraftardan birisine silah göndermez”

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin Bartın adaylarını tanıtmak ve seçim merkezini açmak için Bartın’a giderken yolu vatandaşlar tarafından alkış ve sloganlarla Devrek’te kesildi.

Partilileri, vatandaşları  selamlayan ve Devrek’te gazetecilere açıklamalar yapan Kılıçdaroğlu, TSK’nın suç duyurusuna ilişkin görüşünün sorulması üzerine, bu konuda yıllardır şikayet ettiklerini belirterek, delillerin çoğunun usulsüz olduğunu ve savunma hakkının kısıtlandığını defalarca dile getirdiklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, “Bugün gelinen noktada bizim haklı olduğumuz çıktı ortaya. Açık çek verdiğimizi ifade ettim. Getirsinler bu özel yetkili mahkemeleri Türk hukuk tarihinden tümüyle silelim, kaldıralım, yargılamaları yeniden başlatalım. Biz bu konuda açık çek veriyoruz. Çünkü adalet herkes için zorunlu bir unsurdur. Adaletin olmadığı bir dünya, dünya değildir. Adaleti sağlamamız lazım. Adalet, milletin ortak vicdanıdır. Bunu sağlamamız gerekiyor. Suç duyurusunda bulunulsun ya da bulunulmasın çok önemli değil. Siyasiler olarak düşünüp geriye baktığımızda bu davanın savcılığını  kim üstleniyordu acaba? Ben değil. Bu davanın savcılığını üstlenen Recep Tayyip Erdoğan değil miydi? Şimdi ‘bize kumpas kurdular, milli orduya kumpas kurdular’ diyor. Sen bu ülkeyi yönetmiyor muydun? 11 yıldır bu ülkeyi başka bir Recep Tayyip Erdoğan mı yönetiyordu? Babam olsa bile gidecek, mahkemede ifade verecek’ diyordu. Dönemin Genelkurmay Başkanına ‘git ifade ver’ dediler, gitti, tutuklandı. Şimdi yatıyor cezaevide. Bilal Erdoğan niye gitmiyor? Hukukta çifte standart olur mu? Birisini farklı, birisini farklı anne doğurdu ama bunlar anne, anneler farklı ama insan bunlar. Adalet herkes için geçerli değil mi? Benim oğluma gelince adalet dursun, onun oğluna gelince başına çöreklenelim, böyle anlayış olmaz” dedi.

Hatay’da durdurulan tırla ilgili soru üzerine de Kılıçdaroğlu, defalarca hükümetin Suriye’nin iç işlerine karıştığını söylediklerini hatırlatarak, “Hükümet, Suriye’deki El-Kaide, El Nusra militanlarına silah gönderiyor. Bu, çok açık, net yargı kararlarıyla ortaya çıktı” dedi ve şunları söyledi;

“Adana’da sarin gazı bile yakalandı. Bu hem medyaya hem yargıya intikal etti. Yakalanan tır, Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası meşruiyetini tartışma haline getirir. Bir devlet yasa dışı yollardan bir başka ülkenin iç işine müdahale edip taraftlardan birisine silah göndermez. Bu doğru değildir.”

Milli İstihbarat Teşkilatının operasyonel görevi olmadığını da hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Yasasında böyle bir yetki de yoktur. Hangi gerekçeyle aranmıyor? Devletin savcısı çalışamaz hale geliyor. Devletin hakimi çalışamaz hale geliyor. Devletin çivisi çıkmış. Savcı gidiyor, ihbar var, bu tırda silah var diye, vali, jandarmaya, polise emir veriyor, ‘geri çekilin’ diyor. Savcı nasıl arama yapacak? Böyle bir devlet olabilir mi, böyle bir anlayış olabilir mi” dedi.

Kılıçdaroğlu, “İçişleri Bakanı bu konuda ‘herkes işine baksın’ diyor, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusu üzerine de şunları söyledi:

“İçişleri Bakanı bir itirafta bulundu. Dolaylı olarak tırda silah olduğunu kabul etti. Bu, ileride Türkiye’nin başına çok ciddi sorunlar açacak. Çünkü, diyecekler ki sizin bakanınız zaten itiraf etti. Herkes işine baksın. Savcının işi nedir? Savcının işi, yasadışı silah varsa bir yerde onları bulmak değil midir? Polisin görevi savcıya destek olmak değil midir? Ne zamandan beridir yürütme organı yargıya müdahale etmeye başladı ve bu da meşru görünmeye başlandı. Böyle bir kural var mı hukuk devletinde?”

Daha sonra kendisini karşılayan madencilerle sohbet eden Kılıçdaroğlu’na, yazar İbrahim Tığ da kitaplarını hediye etti.

    Cuma, 03 Ocak 2014 14:29

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica