"Şu an 1 milyona yakın insan maalesef oy kullanabilme hakkına sahip değil"

ODTÜ Mezunları Derneği tarafından düzenlenen “Seçim Güvenilirliği ve Teknolojik Çözümler” konulu toplantıda konuşan Halıcı, Türkiye’nin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini belirterek, “Hiçbir zaman bu kadar kuşkunun olduğu, bu kadar çok korkunun olduğu dönem herhalde yaşanmadı. Çünkü Türkiye’de köklü bir değişiklik, köklü bir geriye gidiş yaşanıyor ve ne olacağını bilmediğimiz bir gelecek kuşkusu içerisindeyiz” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin önünde 3 seçimin bulunduğunu anımsatan Halıcı, “Bu 3 seçim öncesinde iktidarın değişeceği umudu ve bu değişikliği bekleyen kesimlerdeki yüksek moral durumu, Türkiye’nin çok yararınadır” diye konuştu.

Bütün bu itirazlar karşısında hükümetin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sandığı işaret ettiğine değinen Halıcı, ancak kamuoyunda sandığa karşı bir kuşkunun bulunduğunu ileri sürdü.

Seçimde kullanılan yazılıma bir müdahalenin söz konusu olup olmayacağı konusunda kuşkular bulunabileceğini aktaran Halıcı, yazılım üzerinde bir oynama yapılabilmesinin mümkün olduğunu ileri sürdü. Halıcı, bunları önlenebilmesi için hem kullanılan ağın yapısı hem de yazılımın uzmanlar tarafından denetlenmesinin sağlanması konusunda önerilerin yapıldığını söyledi.

Bu yaklaşımın hatalı ve riskli olduğunu savunan Halıcı, “Yazılım çok uzun kodlardan oluşabilir, gözden kaçan bir nokta olabilir. Sonuçta o yazılımın bulunduğu yere fiziki bir müdahale yapılıp yapılmayacağı konusunda bile bir garanti yok” değerlendirmesinde bulundu.

“SEÇSİS Sistemi”nin sonuçlarına güvenilmesi için sandık sonuç tutanaklarının her sandık için, YSK’nın açıkladığı bilgilerle karşılaştırılması gerektiğini dile getiren Halıcı, bu veriler arasında bir fark yok ise o zaman herhangi bir endişe duyulmaması gerektiğini belirtti.

Susitimaller ve tespit edilen hatalar olursa bunların seçim günü tutanaklarla ilgili makamlara zamanında bildirilmesi gerektiğini vurgulayan Halıcı, belli bir süre geçtikten sonra yapılacak çalışmaların bir anlamının bulunmadığını söyledi.

CHP olarak, seçim öncesi, günü ve akşamı meydana gelebilecek aksaklıklar konusunda aldıkları teknolojik önlemleri aktaran Halıcı, partililerin yanı sıra 400 bin kişilik sandık çevresi sorumlusunun ve çok sayıda bilişim gönüllüsünün seçimlerde çalışacağını kaydetti.

CHP olarak suistimalleri ve hataları önlemek için, hem insani hem teknolojik konularda, 3 aşamada da büyük bir çalışma içerisinde olacaklarını ifade eden Halıcı, tüm denetim çalışmalarına vatandaşların da katılımını sağlayan uytulamalar geliştirdiklerini belirtti.

Seçmen listelerinin doğru bir şekilde oluşturulması gerektiğini dile getiren Halıcı, vatandaşların bu konudaki kuşkularına cevap vermeye çalışacaklarını anlattı.

Ancak sadece kuşkunun yeterli olmadığını bunun yanında kontrolün de yapılması gerektiğini aktaran Halıcı, 23 Ocak gününe kadar bu kontrollerin tamamlanması gerektiğini söyledi.

Halıcı, bunu sağlayabilmek için YSK seçmen listelerini CHP’nin internet sitesinden yayınladıklarını ve bu kontrolün yapılmasına imkan verdiklerini de aktardı.

Vatandaşların, sandık sonuçlarını not ederek, bunu seçim akşamı CHP web sayfalarından yayınlayacakları YSK’nın sandık sonuçlarıyla kontrol etmesi gerektiğini dile getiren Halıcı, “Bizim yapacağımız denetimlere vatandaşların da katılması, milyonların kontrol yapması anlamına gelir, bu da sistemle oynamayı düşünenler eğer varsa, onlar için öenmli bir caydırıcı unsur olacaktır” diye konuştu.

“Şu an 1 milyona yakın insan maalesef oy kullanabilme hakkına sahip değil. Çünkü seçmen listelerinde yer almıyor” ifadesini kullanan Halıcı, bununla ilgili herhangi bir tedbir alınamamasının kabul edilebilir olmadığını söyledi.

    Pazar, 12 Ocak 2014 19:24

Bağlantılı Konular