"Reza Zarrab AKP’ye anket çalışmaları için parasal destek sağlamış mıdır?"

Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle:

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

1- Reza Zarrab’ın Türkiye’de dağıttığı paraların bir bölümünün AKP tarafından 30 Mart Yerel Seçimlerinde kritik görülen yerlerde kullanılacağı iddiası doğru mudur?
2- Reza Zarrab’ın 2009-2012 yılları arasındaki toplam 87 milyar Euro civarında şüpheli para transferi içinde yer alan ve rüşvet, bağış ve komisyon olarak dağıttığı iddia edilen 750 milyon Euro’luk tutarın bir bölümünün AKP tarafından Yerel Seçimlerde avantaj sağlamak üzere özellikle İzmir, Antalya, İstanbul, Eskişehir’de kullanılmasının planlandığı doğru mudur?
3- 17 Aralık’ta başlatılan büyük yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında tutuklanan RezaZarrab’ın 28 Haziran 2013 tarihinde, AKP’nin anket çalışmalarını finanse etmek için, Ekonomi Eski Bakanının danışmanına 352 bin TL vermiş midir?
4- Reza Zarrab AKP’ye anket çalışmaları için parasal destek sağlamış mıdır? Sağlamışsa neden sağlamıştır?
5- Reza Zarrab tarafından temin edilen anket paraları, bazı anket şirketlerinin AKP’nin oy oranlarını yüksek gösteren ve bu şekilde kamuoyu etkisi oluşturacak şekilde, anketler düzenlemeleri için kullanılmış mıdır veya kullanılacak mıydı?”

    Cumartesi, 28 Aralık 2013 15:14

Bağlantılı Konular