"Halka karşı suç işleyen Başbakan’ı önce halktan özür dilemeye ve istifaya davet ediyorum"

Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı halka karşı suç işleme gerekçesi ile halktan özür dilemeye ve istifaya davet etti.

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, İstanbul merkezli operasyona değinen Tarhan, toplumda oluşan algının, suçluların korunduğu, delilerin karartıldığı yönünde olduğunu ifade etti.

Dün itibariyle Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet sisteminin çökertilip, bir parti tarafından yönetime el konulduğunu söyleyen Tarhan, “Demokratik devlet iflas etmiştir. Yolsuzluklarla bünye çürümüştür. Görev ve yetkilerini anayasadan alan tüm erkler tek kişinin emrine girmiştir. Millet iradesinden bahsedenlerin iradeyi başkalarına devretmeleri nedeniyle devlet tam anlamıyla bir deformasyona uğramıştır. Devlet kanser olmuş ve her yerden metastaz yapmaktadır. Nereye el atsan dökülmektedir. Yargı dün itibariyle kendini kapatma kararı vermiş ve sistem tıkanmıştır” diye konuştu.

CHP’nin geçmişte bu duruma yönelik uyarılarını yaptığını belirten Tarhan, özellikle yargıyla oynanmasının, kurumların intikam aracı olarak kullanılmasının yaratacağı sakıncalara dikkati çektiklerini söyledi.

Adli Kolluk Yönetmeliği’ndeki değişikliği eleştiren ve iktidarın bu yönetmelikle kendini korumaya almak istediğini ifade eden Tarhan, “Neyse ki hala vicdanlı yargıçlar var ki yürütmenin durdurulması kararı çıkmış bugün itibariyle” dedi. Tarhan, şöyle devam etti:

“Eski darbeciler kendilerini geçici 15. madde ile koruma altına alırlardı, yeni darbeciler yönetmeliklerle koruma altına aldılar. Yasama çalışmıyor, yargı çalışmıyor, yürütme çalışmıyor. Hiç bir şey çalışmıyor. Ondan sonra şu yaşadığımız şeye demokratik hukuk devleti diyoruz. Buna bence olsa olsa muz cumhuriyeti denir. 12 Eylül 2010 referandumu ile temelleri atılıp, Sayıştay denetleyemez hale getirildikten sonra da pekiştirilen ve 26 Aralık 2013 kavgası ile cümle aleme ilan edilen bir muz cumhuriyetidir artık. Böyle rejime de ancak böyle rejim bunalımı yakışır diye düşünüyorum.”

Vatandaşlardan adaletten yana olmalarını, umutlarını yitirmeyerek gelişmeleri dikkatle izlemelerini isteyen Tarhan, “Halka karşı suç işleyen Başbakan’ı da bu utanç tablosundan kurtulmak için önce halktan özür dilemeye ve istifaya davet ediyorum. İstifa onurlu bir iştir” ifadesini kullandı.

    Cumartesi, 28 Aralık 2013 14:00

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica