CHP’den Başbakan’a: Efkan Ala’nın dokunulmazlığı var mı?

CHP’den Başbakan’a:” Efkan Ala’nın dokunulmazlığı var mı?”

Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran:””Yemin edeceği 2 Ocak’a kadar 8 günlük işlemleri dokunulmazlık kapsamında mı?”

“Bu süre içinde savcılar Efkan Ala hakkında doğrudan dava açabilecek mi?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “İçişleri Bakanlığı görevine fiilen 26 Aralık 2013 tarihinde başlayan Efkan Ala’nın 2 Ocak 2014 tarihine kadar gerçekleştireceği iş ve işlemler ile yapacağı/yaptığı atamalar hukuken tartışmalı değil midir? Efkan Ala’nın 26 Aralık 2013 ila 2 Ocak 2014 tarihleri arasındaki iş ve işlemleri dokunulmazlık kapsamında sayılacak mıdır? Savcılar gerekirse kendisi hakkında bu süre kapsamında doğrudan dava açabilecek mi?” diye sordu.

Efkan Ala ile ilgili tartışmalı durumu saptayan CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, konuyla ilgili olarak Başbakan Erdoğan ve TBMM başkanı Cemil Çiçek’e iki ayrı soru önergesi yöneltti.

Önergesinde Cumhurbaşkanlığı’nca onanan son kararname ile bazı bakanları değiştirerek yerlerine yenisinin atandığını belirten Oran, “Söz konusu atama kararnamesi 26 Aralık 2013 tarihli 28863 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi” dedi. CHP’li Umut Oran’ın, Başbakan Erdoğan ve TBMM Başkanı Çiçek’e yönelttiği sorular şöyle:

İşte o sorular
Başbakanlık Müsteşarınız iken İçişleri Bakanlığı’na getirilen Sayın Efkan Ala dün (26 Aralık 2013) yapılan törenle İçişleri Bakanlığı görevini devraldı. Bugün itibariyle Efkan Ala’nın dokunulmazlığı var mıdır?

Efkan Ala ne zaman TBMM’de yemin edecektir? Söz konusu yemin töreni 2 Ocak 2014 tarihinde mi gerçekleştirilecek?

8 günlük işlemleri tartışmalı
İçişleri Bakanlığı görevine fiilen 26 Aralık 2013 tarihinde başlayan Efkan Ala’nın 2 Ocak 2014 tarihine kadar gerçekleştireceği iş ve işlemler ile yapacağı/yaptığı atamalar hukuken tartışmalı değil midir?

Efkan Ala’nın 26 Aralık 2013 ila 2 Ocak 2014 tarihleri arasındaki iş ve işlemleri dokunulmazlık kapsamında sayılacak mıdır?

Savcılar doğrudan harekete geçebilecek mi?
Efkan Ala’nın 26 Aralık 2013 ila 2 Ocak 2014 tarihleri arasındaki iş ve işlemlerinin yasalara aykırılık teşkil ettiğinin saptanması halinde savcılıklar re’sen harekete geçerek doğrudan kendisi hakkında iddianame düzenleyebilecek midir?

    Cuma, 27 Aralık 2013 12:40

Bağlantılı Konular