"Gururla dillendirilen sosyal yardım programlarınız uygulanmakta mıdır?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan'a sordu: “Konya’nın Ereğli İlçesi’nde henüz nüfusa kayıt ettirilmeyen 40 günlük Ayaz Bebek, emzirmek için uyanan 21 yaşındaki annesi Maviş Eşme tarafından 24 Aralık 2013 tarihinde yattığı yerde ölü bulunmuştur. Bu bağlamda   Türkiye’de 1 Ocak 2003‘ten 25 Aralık 2013 tarihine kadarki dönemde soğuktan donarak ölen bebeklerimizin ve vatandaşlarımızın sayısı nedir?”

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Konya’nın Ereğli İlçesi’nde henüz nüfusa kayıt ettirilmeyen 40 günlük Ayaz Bebek, emzirmek için uyanan 21 yaşındaki annesi Maviş Eşme tarafından 24 Aralık 2013 tarihinde yattığı yerde ölü bulunmuştur. Ayaz bebeğin yapılan otopsisinde zatürreeden öldüğü anlaşılmıştır. 2 çocuğu ile birlikte camları kırık olduğu için naylonla örtülü tek odalı kerpiç evde kalan Maviş Eşme’nin, çevreden topladığı odunlarla ısınmaya çalıştığını belirten yakınları, Ayaz bebeğin de soğuktan zatürre olarak öldüğünü öne sürmüşlerdir.

Bu bağlamda;

1- Türkiye’de 1 Ocak 2003‘ten 25 Aralık 2013 tarihine kadarki dönemde soğuktan donarak ölen bebeklerimizin ve vatandaşlarımızın sayısı nedir?
2- Yolsuzluk ve rüşvet suçlarıyla hapse gönderilen Bakan çocuklarına tepsi tepsi ballı börekler taşınmasına ses çıkarılmazken Ayaz Bebeğin ölmesine neden seyirci kalınmıştır?
3- Gururla dillendirilen sosyal yardım programlarınız uygulanmakta mıdır?
4- Uygulanmakta ise o yardımlar Ayaz Bebeğe neden ulaştırılmamıştır?
5- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı bu tür olaylarla ilgili neden önlem almamıştır? Önlem alamayışının nedeni Belediye Başkanı adayı olmasından dolayı Bakanlık görevini yapamaması mıdır?”

    Perşembe, 26 Aralık 2013 15:47

Bağlantılı Konular