"Müteahhitlerin “Dolandırıldık” iddiasıyla Sağlık Bakanlığı’na yaptıkları başvurulara ilişkin ne yapılmıştır?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

“Basına yansıyan haberlere göre, başdanışmanınız Yalçın Akdoğan’ın eniştesi Oktay Ferşat ile Gençlik ve Spor Bakanının kayınpederi Ali Yüksel’in 112 Acil Servis istasyonu kurma bahanesiyle yüzlerce müteahhidi dolandırdığı iddiası gündeme gelmiştir.

Bu bağlamda;

1- Sağlık Bakanlığı’nın 112’lere ilişkin böyle bir projesi var mıdır? Varsa bu projeleri hangi firmalara yaptırmıştır? Hangi müteahhitler bu işleri yapmıştır?
2- Bu proje için gönüllü kuruluş ya da kişiler tarafından arazi ve bina bağışı yapılmış mıdır? Yapılmışsa hangi illerde kaç adet bina ve arazi bağışı yapılmıştır?
3- Bu araziler üzerinde binaların yapım aşamasında binaların donatılarını kim ya da kimler veya hangi firmalar yaptırmıştır?
4- Bu doğrultuda hangi işlemler yapılmıştır? Başdanışmanınız Yalçın Akdoğan’ın eniştesi hakkında bu haberlerle birlikte suç duyurusunda bulunduğu iddiaları doğru mudur?
5- Gençlik ve Spor Bakanının kayınpederi Ali Yüksel hakkında bu haberlerle birlikte suç duyurusunda bulunduğu iddiaları doğru mudur?
6- Müteahhitlerin “Dolandırıldık” iddiasıyla Sağlık Bakanlığı’na ve savcılıklara yaptıkları başvurulara ilişkin ne yapılmıştır?
7- Bu kişilerle ilgili olarak Bakanlık tarafından yapılan bir suç duyurusu var mıdır?
8- Sayı B.10.0.16.01/ Konu:112 ASHİ Hizmet Bina Yapımı başlıklı Sağlık Bakanlığı Temel Sağ. Hiz. Genel Müd. Acil Sağlık Hiz. Şube Müd. 06 Ocak 2012 17:36 / 697 kayıtlı Prof. Dr. Ali Coşkun’un imzasıyla Bakan adına bir firmaya yazı gönderildiği iddiası doğru mudur? Eğer iddia doğru ise ve yazı gönderilmişse bu yazının detayı nedir? Bu olaylara adı karışan bürokratlarla ilgili yasal işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise hangi aşamadadır?”

    Cuma, 20 Aralık 2013 14:32

Bağlantılı Konular