"Gezi Olayları esnasında ölüme sebep olan kolluk güçleri hakkında uygulanacak ceza var mıdır?"

Tanrıkulu’nun Gezi olaylarına ilişkin soru önergesi şöyle:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına
Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu                                                                                                                                                 
İstanbul Milletvekili

Hükümetin TBMM’ye gönderdiği “Demokrasi Paketi”nden “Gezi”ye ceza  çıktığı iddiaları gündeme gelmiştir. Pakette, olaylar sırasında çevreye zarar veren ve kamuoyunda  vandal olarak tabir edilen kişilere de ağır cezalar gelmektedir.

Bu tür eylemlerde bulunanlara iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası hüküm olunacağı, örneğin ODTÜ ve Gezi Olayları sürecinde kamunun hizmetlerinin engellendiği ifade edilmiştir.

Pakette ayrıca, öğrencilerin toplu olarak oturdukları binalara veya bunların eklentilerine girilmesi veya orada kalınmasını engelleyenlere iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülmektedir.

Bu bağlamda;

1- Gezi Olayları esnasında orantısız müdahaleleri sebebiyle ölüme sebep olan kolluk güçleri hakkında uygulanacak ceza var mıdır? Varsa nedir?
2- Gezi Olayları esnasında orantısız müdahaleleri sebebiyle vatandaşların sakatlanmasına, gözlerini kaybetmesine sebep olan kolluk güçleri hakkında uygulanacak ceza var mıdır? Varsa nedir?
3- Öğrencilerin toplu olarak oturdukları binalara veya bunların eklentilerine biber gazı kapsülü atan olan kolluk güçleri hakkında uygulanacak ceza var mıdır? Varsa nedir?”

    Cuma, 20 Aralık 2013 10:56

Bağlantılı Konular