Emre Kınay’a üstü kapalı olarak "Türkiye’nin hiçbir yerine tiyatro yapamazsın" diyenler kimlerdir?

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

“Emre Kınay’a ait Duru Tiyatrosunun Kadıköy Anadolu Lisesinde bulunan Picasso Sahnesi ve tiyatroya ait ofis polis ve belediye zabıta ekiplerinin gözetiminde boşaltıldı. Anadolu Lisesi bahçesindeki tiyatronun kapatılmasıyla ilgili hukuki süreç devam ederken, kaymakamlık dava sonucunu beklemeden tahliye tebligatını göndermişti.

Bu bağlamda;

1- Hukuki süreç devam ederken polis ve zabıta ekiplerine tahliye emrini kim vermiştir? Bu emrin hukuki dayanağı nedir?
2- Duru Tiyatrosu bünyesindeki Picasso Sahnesi hangi gerekçe ile Kadıköy Anadolu Lisesi bahçesinden çıkartılmak isteniyordur?
3- Duru Tiyatrosu yöneticisi tiyatro sanatçısı Emre Kınay Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri tarafından uyarılmış mıdır? Uyarılmışsa kimler tarafından ne gerekçe ile uyarılmıştır?
4- Emre Kınay’a üstü kapalı olarak “Türkiye’nin hiçbir yerine tiyatro yapamazsın” diyenler kimlerdir? Bu sözleri söyleyenler hakkında soruşturma açılmış mıdır?
5- Duru Tiyatrosunun Kadıköy Anadolu Lisesi bahçesinden çıkartılmasının arkasında Kadıköy Anadolu Lisesi arazisinin satılacağına dair iddialar doğru mudur?
6- Kadıköy Anadolu Lisesi mevcut arazisinden başka bir yere taşınacak mıdır?”

    Pazar, 15 Aralık 2013 16:29

Bağlantılı Konular