"Eğer Suriye’yi radikal gruplar ele geçirirse, bu Ortadoğu’nun kalbine bomba bırakmak gibi olur"

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Washington ziyareti sırasında ABD’nin saygın gazetelerinden Wall Street Journal bir mülakat yaptı ve yayımladı.

Wall Street Journal’in Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı mülakattan bazı başlıklar:

Bir saat sürdüğü belirtilen mülakatta CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun özellikle dış politika, demokrasi ve temel hak ve özgürlükler konusundaki açıklamalarına dikkat çekildi.

Mülakatta Kılıçdaroğlu’nun  Suriye konusunda, “Eğer Suriye’yi radikal gruplar ele geçirirse, bu Ortadoğu’nun kalbine bomba bırakmak gibi olur” dediği ve Erdoğan’ın da bu grupları Türkiye topraklarında desteklediği kaydedildi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu Wall Street Journal’e  görüşlerini açıklarken, Türkiye’nin hapisteki gazeteciler sıralamasında birinci sırada olduğunu ve bunun, muhalefetin iktidara karşı başarılı sonuç alamamasında önemli bir etken olduğuna da dikkat çekerek  “Türkiye’deki en büyük problemin basın, sivil toplum, sendikalar ve üniversitelerin hepsinin susturulması ve baskı altına alınmış olmasıdır” demiş.

Mart ayındaki yerel seçimlerin önemine dikkat çekilen mülakatta , özellikle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışının aynı zamanda CHP’nin gücünü de yansıtacağı kaydedilmiş.

Haberde,  Kadir Has Üniversitesi’nde bu ay yayımlanan araştırmanın sonuçları da hatırlatılarak,, Ankara’nın dış politikasına olan desteğin AKP iktidara geldiğinden beri en düşük seviye olan yüzde 25’e gerilediği belirtilmiş.

    Cumartesi, 14 Aralık 2013 15:43

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica