"Bu ülkenin aydınlık ve çağdaş insanlarını taciz etmek yerine asıl işinizi yapın"

Yakup Akkaya çalışma yaşamı ve kayıtdışılıkla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Akkaya açıklamasında şöyle dedi:

“Türkiye’de çalışma yaşamının yapısal hale gelen sorunlardan birisi kayıtdışılık, yabancı kaçak işçi çalıştırma sorunudur. Çalışma Bakanı, açıklamalarında kayıtdışılıkla mücadele eylem planı oluşturduklarını, bu plan çerçevesinde Yüzde 40 olan kayıtdışılık oranını % 38’e düşürdüklerini belirterek övünmektedir.

Ancak belirtmediği şey, özellikle son yıllarda yabancı kaçak işçiliğin sayısındaki artışa rağmen buna ilişkin herhangi bir önlem alamadıkları, hatta sayısı 200 binleri bulan bu yabancı kaçak işçilere dair herhangi bir önlem alınmadığıdır. Siyasi iktidarın bilgisi dahilinde her sektörde yabancı kaçak işçi çalıştırılmaktadır. Hatta Suriye’den gelen göçmenlerin kaçak olarak çalıştırılması AKP tarafından teşvik edilmektedir. Geçtiğimiz aylar içerisinde bu şekilde çalıştırılan Suriyeli kaçak işçiler Antep ve Urfa’da yaşanan iş kazalarında hayatlarını kaybetmişler, Çalışma Bakanı ise çıkıp bunlara çalışma izini verilmesi konusunda çalışma yaptıklarını belirtmiştir. Ama nedense bu çalışmaların ne olduğunu bir türlü göremiyorduk.

Çalışma Bakanlığının ne tür çalışmalar yaptığını, 13 Aralık 2013 tarihinde Cumhuriyet Gazetesinde çıkan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne yönelik haberde görmekteyiz. Uzun yıllardır yoksul, kimsesiz çocuk ve gençlere yönelik burs veren bu derneğe yönelik adeta bir cadı avı başlatan siyasi iktidar, Dernek gönüllülerini “kaçak işçi” olarak tanımlayıp ceza kesmekte, Derneğe bağış yapanları da vergi müfettişlerini göndererek taciz etmektedir. SGK müfettişleri gönüllü ile çalışan arasındaki farkın ne olduğunu dahi bilmiyorlar, ya da bilmek istemiyorlar.

Buradan Çalışma Bakanına ve Maliye Bakanına sesleniyoruz. Bu ülkenin aydınlık ve çağdaş insanlarını taciz etmek yerine asıl işinizi yapın. Kayıtdışı çalışmayı önleyin. Yabancı kaçak işçiliği önleyin.

Bu ülkede 11 yıldır iktidarda olan bir parti olarak yıllardır, kayıtdışılığı önleme adına halkın vergilerinden milyonlarca lira harcama yapıp bir arpa boyu dahi yol alamayan, hatta kaçak işçiliği önleme yerine teşvik edici uygulamaları hayata geçiren politikalarınızı yeniden gözden geçirin. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti ise bir vergi müfettişi insanlara “Neden Bağış Yaptın?” sorusunu soramaz, sormamalıdır. Buradan Çalışma Bakanına şu soruyu sormak gerekiyor; 89 bin 394 derneğin faaliyet gösterdiği Türkiye’de, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği dışında kaç tane dernek SGK tarafından böyle bir denetime tabi tutulmuş ve kaç tanesine kaçak işçi çalıştırmaktan dolayı ceza kesilmiştir? Çıksın açıklasınlar.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği yöneticilerini yıldırma, taciz etme yerine bu ülkede asgari ücretin altında ücretle çalıştırılan yüzbinlerce işçinin sorunlarını çözün, kayıtdışı, işçi çalıştıranları tespit edin, bu ülkede çalıştırılan yabancı kaçak işçileri tespit edin, yıllardır yapmadığınız işyeri denetimlerini yaparak iş kazalarını önleyin 11 yıllık süreçte 14 bin işçinin yaşamını kaybetmesine rağmen halen alınmayan önlemleri kontrol edin, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın yükümlülüklerini yerine getirmeyenleri tespit edin, kamu işyerlerinde çalışan ve yargı kararlarına rağmen Maliye Bakanlığı yetkililerince işe başlatılmayan taşeron işçilerin sorununu çözün.”

    Cuma, 13 Aralık 2013 14:06

Bağlantılı Konular