"Sayın Balbay’ın serbest bırakılması demokrasimiz açısından olumlu bir gelişmedir"

Genel Başkan Kılıçdaroğlu Mustafa Balbay’ın tahliye edildiği anlarda Habertürk’ün canlı yayınına bağlandı ve Ece Üner’in sorularını şöyle yanıtladı:

 

Ece Üner: Ergenekon davasından tutuklu bulunan CHP İzmir milletvekili Mustafa Balbay tahliye edildi dedik. Şimdi bu tahliyeye ilişkin görüşleriniz alacağız CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun. İyi akşamlar Sayın Kılıçdaroğlu.
Kemal Kılıçdaroğlu: İyi akşamlar Ece hanım.

Ece Üner: Buyurun efendim sizi dinliyoruz tahliye kararına ilişkin görüşlerinizi.
Kemal Kılıçdaroğlu: Çok mutluyum. Bir haksız tutuklamayla karşı karşıyaydı. Halkın seçtiği milletvekillerinin parlamentoda görev yapması gerekir, parlamento görüşmelerine katılması gerekir. Onların hapiste tutulması demokrasiye de aykırıdır, uluslararası hukuka da aykırıdır. Hukukun üstünlüğü kavramına da aykırıydı, milli iradeye de aykırıydı. Gecikerek de olsa Sayın Balbay’ın serbest bırakılması demokrasimiz açısından olumlu bir gelişmedir.

Ece Üner: Bundan sonra yarın tabi meclise gelecek ama ilk iş ne olacak partide? Nasıl bir çalışma yürütülecek? Bugün bir karşılama sözkonusu olacak mı? Yoksa ailesiyle vakit geçirmesine mi 5 yıl ardından, hasretliğin ardından böyle bir program mı öngörülüyor? Ne dersiniz Sayın Kılıçdaroğlu?
Kemal Kılıçdaroğlu: Milletvekili arkadaşlarımız şuanda Sincan’dalar, bekliyorlar Sayın Balbay’ın tahliyesini. Daha sonraki süreçte kendisi karar verecektir. Tabi biran önce eşine ve çocuklarına kavuşmasını isteriz.

Ece Üner: Sayın Kılıçdaroğlu çok çok teşekkür ediyoruz.
Kemal Kılıçdaroğlu: İyi yayınlar diliyorum.

    Salı, 10 Aralık 2013 18:48

Bağlantılı Konular