Tanrıkulu, Alevi vatandaşların ev ve iş yerlerine yapılan işaretlemeleri sordu

Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle:

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Adıyaman Merkez Yeni Mahalle’de 1 otomobil ve sokak lambası ile 13 ev ve işyerinin kapısına, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından işaret konulduğu iddia edilmiştir. Geçen yıl da benzer bir olayın yaşandığı kentte Alevi kökenli vatandaşlar duruma tepki göstermek için yol kapatarak eylem yapmıştır. Eylem yapan vatandaşların yanına giden Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, konunun takipçisi olduklarını söylemiştir.

Yeni Mahalle 2690 Sokak’ta oturan bazı Alevi vatandaşların evlerinin kapılarına iddiaya göre kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından kalemlerle çarpı işareti konulmuştur. Sabah saatlerinde işaretleri fark eden vatandaşlar, durumu polise bildirmiş, ihbar üzerine olay yerine gelen polisler, Sünni kökenli kişilerin de yaşadığı sokakta, kapıları işaretlenen Alevi kökenli kişilerin evlerinde inceleme yaparak, görgü tanıklarının ifadesine başvurmuştur.

Bu bağlamda;

1- Konu ile ilgili yapılan yasal inceleme hangi aşamadadır?
2- Geçtiğimiz aylarda benzer bir olay İstanbul Maltepe İlçesi Esenkent Mahallesi’nde yaşanmış, ikamet eden bazı Alevi vatandaşların evleri kimliği belirsiz kişiler tarafından işaretlenerek, üzerine “Ölüm” şeklinde yazılar yazılmıştır. 15 Ağustos’ta İçişleri Bakanı Sayın Güler’den gelen cevapta “Önergeye konu edilen olaylara ilişkin Cumhuriyet Savcılıklarının talimatı doğrultusunda yürütülen tahkikat kapsamında şüpheli şahısların yakalanmasına yönelik çalışmalara devam edilmektedir.” ifadesi yer almaktadır. Benzer olayların art arda yaşanması akabinde hükümetiniz tarafından bu hususta yürütülen detaylı bir inceleme var mıdır? Varsa sonuçları nelerdir?
3- Son dönemde Alevi Vatandaşlarımızın yaşamış olduğu baskı, mobbing, ev ve işyerlerine yapılan işaretlemeler ile ilgili olarak hükümetiniz önlem almış mıdır? Almışsa ne tür önlemler alınmıştır?”

    Pazar, 08 Aralık 2013 16:49

Bağlantılı Konular