"Metrobüs sistemiyle İstanbul ulaşımda başarıya ulaşmış mıdır?"

Erdoğan Toprak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım' a İstanbul'un trafik sorununu sordu. Toprak’ın soru önergesi şöyle:

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Aşağıdaki Sorularımın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.  
Saygılarımla.

Erdoğan Toprak
İstanbul Milletvekili

İETT İstanbul’un ana arterlerindeki trafik yoğunluğunu azaltmak, hızlı ve konforlu ulaşım sağlamak amacıyla Metrobüs sistemini 2007 yılında işletmeye başlamıştır.

Bu sebeple,

1- Araçların kendilerine ait yolda ilerlemeleri olası kaza oranı ve riskini azaltmak için yeterli midir?
2- Metrobüs sistemiyle İstanbul ulaşımda başarıya ulaşmış mıdır? İstanbul’un trafik sorunu çözülmüş müdür?
3- Yüksek teknolojili araçlar olarak adlandırılan metrobüslerin yolculara sunduğu konforun yanında can güvenlikleri için alınan önlemler nelerdir? Yeterli midir?
4- Engelli yolcuların bu hizmetten rahatlıkla yararlanabilmeleri için metrobüslerin durağa sıfır yanaşma özelliklerinin olması yeterli midir?
5- Yolculara güvenli ve rahat ulaşım hizmeti vermek için meslek standartlarına göre, metrobüs şoförünün sahip olması gereken standartlar nelerdir?  Bu konuda bir eksiklik var mıdır?
6- Görsel ve yazılı basında hemen hemen her gün metrobüs kazasının yer almasının sebebi nedir?
7- 2007’den beri kaç metrobüs kazası meydana gelmiş ve bunun sonucunda kaç insanımız hayatını kaybetmiş ya da yaralanmıştır? Yine bu kazalarda oluşan maddi hasarın boyutu nedir?

    Perşembe, 05 Aralık 2013 14:11

Bağlantılı Konular