"Serbest piyasa mekanizması Türkiye için farklı, dünyanın diğer ülkeleri için farklı mı işlemektedir?"

Sezgin Tanrıkulu, Başbakan'a LPG zammına ilişkin soru önergesi yöneltti. Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

1- 3 Aralık 2013 tarihi itibariyle akaryakıt ürünlerinden LPG’ye litre başına yaklaşık 30 kuruş zam yapılmasının gerekçesi nedir?
2- 2003–2012 yılları arasında yıllar bazında yapılan LPG ithalat tutarları, ithalatların yapıldıkları ülkelere ve litre fiyatlarına göre ne kadardır?
3- 2013 yılında 1 Aralık tarihi itibarıyla LPG ithalat tutarları ithalatların yapıldıkları ülkelere ve litre fiyatlarına göre ne kadardır?
4- EPDK tarafından 2013 1 Aralık tarihi itibariyle LPG ithal etme lisansına sahip olan firmalar hangileridir?
5- 2003–2013 yılları arasında 1 Aralık tarihi itibariyle miktar ve tutar olarak en fazla LPG ithal eden ilk on firma hangileridir?
6- Enerji Bakanı Taner Yıldız EPDK’nın kuruluş yıldönümü toplantısında gazetecilerin sorusu üzerine “LPG zammı serbest piyasa mekanizması içinde gerçekleşti” açıklaması ile hükümetinizin istikrarlı ve koruyucu bir Akaryakıt Fiyat Politikası olmadığını mı itiraf etmiştir?
7- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’ın açıklaması doğru ise o halde neden Avrupa ülkelerinde de aynı oranlarda akaryakıt ve LPG’ye zamlar gerçekleşmemiştir?
8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’ın açıklaması doğru ise o halde neden dünya ölçeğinde akaryakıt fiyatları LPG de dahil olmak üzere düşme trendine girmiştir?
9- Serbest piyasa mekanizması Türkiye için farklı, dünyanın diğer ülkeleri için farklı mı işlemektedir?
10- Hükümetiniz tarafından aylık enflasyonun yüzde 0,01, yıllık enflasyonun yüzde 7,32 açıklandığı gün, LPG’ye yüzde 13,75, evlerde kullanılan tüpe yüzde 15,41 zam yapılmasının gerekçesi nedir?”

    Perşembe, 05 Aralık 2013 12:37

Bağlantılı Konular