"Bu karardan sonra tutuklu bulunan 7 milletvekilin derhal tahliye edilmesi gerekmektedir"

Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan , Anayasa Mahkemesi’nin tutuklu milletvekili Mustafa Balbay ile ilgili verdiği karara ilişkin yaptığı açıklamada tutuklu bulunan 7 milletvekilinin derhal serbest bırakılması gerektiğini belirtti. Tezcan yaptığı açıklamada şunları kaydetti :

“Anayasa Mahkemesi Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine ve uzun tutukluluk süreleri geçirdiklerine hükmetti.

Anayasa Mahkemesi’nin bu kararıyla Silivri yargılanmalarındaki ve Özel Yetkili Mahkemelerdeki uzun tutukluluk hallerinin hukuka aykırı olduğu bir kez daha tescillenmiştir.

Bu karardan sonra Türkiye’de tutuklu bulunan 7 milletvekilin derhal tahliye edilmesi gerekmektedir.

Yetkili mahkemeler dosyayı re’sen ele alıp milletvekillerini derhal tahliye etmek zorundadır.

Anayasa Mahkemesi kararında milletvekillerinin uzun süreli tutuklu kalmasının milli iradeyi zedelediğini de ifade etmiştir.

Bugüne kadar ısrarla vurguladığımız, defalarca söylediğimiz hukuka aykırılık Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla da tescil edilmiştir

Yargı organları,  milli iradeyi derhal serbest bırakmak zorundadır. Yargı organlarından,  7 milletvekilini parlamentoya gönderecek ve  parlamento da görevlerini yapacak bir kararı derhal vermelerini bekliyoruz.

Bundan sonra tutukluluğun bir gün dahi devam etmesi açıkça yargı organın yetki gaspıdır. Bu durum başka bir şekilde ifade edilemez."

    Perşembe, 05 Aralık 2013 12:31

Bağlantılı Konular