CHP'den yeni bir sistem

2014 yerel seçimleri öncesinde CHP, seçmene yüz yüze ulaşmak için yeni bir sistem oluşturdu.

Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı'nın başında olduğu CHP Bilgi ve İletişim Teknolojileri Merkezi (BİTEM) tarafından oluşturulan yeni sistemin adı Sandık Çevresi Sorumlusu (SÇS).
 
Sandık görevlisinden farklı
CHP'nin Türkiye'de oy kullanılacak 200 bin seçim sandığı için 2'şer kişi hesaplayarak, görevlendirdiği toplam 400 bin Sandık Çevresi Sorumlusu,  daha önceki seçimlerde tüm partilerce kullanılan "sandık görevlisinden" farklı.
Siyasi Partilerin sandık görevlileri, oy verme ve sayım işlerinin düzgün yürüyüp yürümediğinden, oyların ilçe-il seçim kurullarına düzgün iletilip iletilmediğinden sorumlu kişiler ve sadece seçim günü görev yapıyorlar.
Oysa CHP'nin görevlendirdiği sandık çevresi sorumlusu, seçim olsun olmasın, atandığı sandıkla ilgili olarak "sürekli görevde" olacak.

CHP'den yeni bir sistem
 "Sandık çevresi görevlisi, seçim olsunolmasın 24 saat görevde"
 Emrehan Halıcı, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, "Sandık çevresi görevlisi, seçim olsun olmasın, 24 saat görevde olacak" dedi.
Halıcı'nın verdiği bilgiye göre, CHP'nin sandık çevresi görevlileri, sorumlu oldukları seçim sandığına kayıtlı seçmenlere ilişkin her türlü bilgiye sahip olacaklar. CHP'de kurulan elektronik sistem çerçevesinde, sandık çevresi sorumlularına, bağlı oldukları sandıkta oy kullanan seçmenlerin cinsiyetleri, sandıkta bir önceki seçimde hangi partiye kaç oy çıktığı, varsa o sandıkta oy kullanan CHP üyesi gibi bilgilerin tümü iletilecek.

"Kağıtta değil, internet ortamında"
 Sandık çevresi sorumlusu, kurulan sistem ile sorumlusu olduğu sandığa ilişkin tüm bilgilere internet ortamından, cep telefonundan bile ulaşabilecek.
Sandık çevresi sorumluları, sorumlu oldukları sandıkta oy kullanacak seçmenlerle, seçim olsun ya da olmasın, sürekli iletişimde bulunarak, çeşitli tanıtımlar ve anketler yapacaklar, bu anketlerin sonuçlarını da CHP intraneti üzerinden Genel Merkez ile paylaşacaklar. Genel Merkez'de BİTEM anketlerle gelen bilgileri değerlendirerek, atılması gereken adımlar konusunda yeni yol haritaları belirleyecek.
 
"Bilişim sorumlularını seçimle belirleyen tek partiyiz"
 Emrehan Halıcı, toplam 400 bin kadar olması planlanan sandık çevresi sorumlularının şu ana kadar yüzde 80'inin belirlendiğini de anlattı.
CHP'de bugün düzenlenen toplantı ile, Türkiye'de 81 ilin tümünden, seçimle belirlenen toplam 600 bilişim sorumluna eğitim verildiğini kaydeden Emrehan Halıcı, "Bilişim sorumlularını seçimle belirleyen tek siyasi partiyiz. 81 ilde seçilen bu 600 bilişim sorumlusu, aldıkları eğitimin ardından yaşadıkları illere dönerek ,oradaki sandık seçim sorumlularını ve sandık görevlilerine de eğitim verecekler" diye konuştu.
 
Halıcı'dab seçmenlere çağrı
"Dürüst seçim istiyorsanız, CHP'li olun ya da olmayın e-seçmen sistemini kullanın"
 
Mart 2014 yerel seçimleri öncesinde Suriyelilerin seçmen yazıldığına ya da bazı seçim bölgelerinde yaşamayan seçmenlerin ,bu seçim bölgesine kaydedildiğine ilişkin iddialar bulunduğunu hatırlatan Halıcı, "kuşku yetmez kontrol gerekir" dedi ve CHP'li olsun ya da olmasın tüm seçmenlere de çağrı yaptı;
"CHP'nin hazırladığı e-seçmen sisteminde hem kendi isminizi, hem de yaşadığınız evdeki diğer seçmenleri kontrol edin. Eğer orada yaşamayan bir kişi, sizinle aynı evde seçmen görünüyorsa, yetkili yerlere başvurun."
Halıcı, CHP'nin e-seçmen sistemini bugüne kadar yaklaşık bir milyon 200 bin kişinin kullandığını, ancak sayının 10 milyonlara ulaşmasını ümit ettiklerini de söyledi.

Haber: Hürriyet

    Pazartesi, 09 Aralık 2013 17:02

Bağlantılı Konular