"Yurttaşlarımızın El Kaide Örgütüne katılmaması için herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

Bugün gazetesinin 26 Kasım 2013 tarihli haberinde ‘’İçişleri Bakanlığı raporuna göre 500 Türk El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi saflarında çatışmak üzere Suriye’ye gitti. Bu kişilerden bir kısmının Afganistan ve Pakistan’daki El Kaide kamplarında eğitildiklerini belirtilmekte’’ ve 'İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan Suriye raporu,  iç çatışmaların taraflarından biri olan El Nusra Cephesi’yle ilgili çarpıcı bir bilgi verdi. Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı birimlerden alınan bilgi ve verilere göre hazırlanan rapora göre, Türkiye’den 500’ü aşkın kişi El-Kaide örgütü bağlantılı El Nusra Cephesi ve Irak Şam İslam Devleti saflarına katıldı.' denilmektedir.

Buna bağlı olarak;
1- El Kaide örgütü bağlantılı El Nusra Cephesi ve Irak Şam İslam Devleti saflarında Suriye’ye savaşmak için giden 500 Türk kimdir?
2- Bu kişiler hangi yollarla Suriye’ye gitmişlerdir ya da götürülmüşlerdir?
3- Bu kişiler, kimler tarafından ve hangi organizasyonlarla Suriye’ye götürülmüşlerdir?
4- Bir kıs­mı­nın Af­ga­nis­tan ve Pa­kis­ta­n’­da­ki El-Kai­de kamp­la­rın­da eği­tildiklerinin be­lir­til­diği 500 kişiden diğer kısmı nerede eğitilmişlerdir?
5- Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet Genel Müdürlüğü, Suriye’ye El Kaide örgütü saflarında savaşmak için giden Türklerden ne zamandan beri haberdardır?
6- Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet Genel Müdürlüğü El Kaide saflarında savaşmak için giden Türklerin sayısını ve kaç Türkün Suriye’de öldüğünü bildiğine göre bu kişileri kayıt altına alarak takip mi etmiştir?
7- El Kaide örgütü saflarında savaşan 500 Türk’ün var olduğunu 13 Kasım 2013 tarihinde İngiliz The Guardian Gazetesi’nin dünya kamuoyuna zaten duyurduğu dikkate alındığında, Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet Genel Müdürlüğü The Guardian Gazetesi kadar bilgiye ulaşma kapasitesine sahip değil midir?
8- Uluslararası saygın gazetelerin yayınladığı haberlerin doğru oldukları sonucu belirdiğine göre iktidarınız eliyle El Kaide Örgütü’ne Suriye’deki iç savaş başlangıcından itibaren sağlanan maddi ve yardımcı desteklerin boyutları nedir?
9- Yurttaşlarımızın El Kaide Örgütüne katılmaması için herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır? Yapılmakta ise bu çalışma nedir?
10- Yurttaşların El Kaide Örgütüne katılımını sağlayan kişi ve gruplarla ilgili yapılan yasal işlem var mıdır?

    Cumartesi, 30 Kasım 2013 14:25

Bağlantılı Konular