"Kuzey Irak’tan Türkiye’ye petrol sevkiyatında Türkiye’nin elde edeceği yıllık gelir ne kadar olacaktır?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan  Recep Tayyip Erdoğan  tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle:

1- Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Sayın Mesut Barzani’nin 16-17 Kasım 2013 tarihinde Diyarbakır’ı ziyareti sırasında Kuzey Irak Kürt Bölgesi’nden Türkiye’ye petrol akıtacak 240 kilometrelik Zaho–Silopi arasındaki boru hattından petrol sevkiyatının başlatılması ile ilgili tarih üzerinde kesin mutabakata varılmış mıdır?
2- İlk petrol sevkiyatı Aralık 2013’te başlayacak mıdır?
3- Kuzey Irak’tan Türkiye’ye petrol sevkiyatında Türkiye’nin elde edeceği yıllık gelir ne kadar olacaktır?
4- Kuzey Irak’tan Türkiye’ye petrol sevkiyatının başlaması ile dünyada Norveç ile birlikte en pahalı akaryakıtı kullanan Türkiye’de akaryakıt fiyatları ucuzlayacak mıdır?
5- Hükümetiniz, akaryakıt fiyatlarının ucuzlayacağı ve en az yıllık bazlarda sabit tutulacağı konusunda Türkiye vatandaşlarına taahhütte bulunacak mıdır?
6- Kuzey Irak’tan Türkiye’ye petrol sevkiyatının başlaması ile Türkiye’de çiftçilerin tarım alanlarında kullandıkları mazot, maliyet fiyatı üzerinden çiftçilere verilecek midir?

    Cumartesi, 30 Kasım 2013 14:13

Bağlantılı Konular