"Eğitim sistemini düzeltmeden dershaneyi kapatacağım demek doğru değil"

“Eğer,  eğitim sisteminde bir değişiklik, düzeltme yaparsanız, dershanelere ihtiyaç kalmayacak Ayrıca, yasadışı olmamak kaydıyla ticari hayat serbesttir. Siz yasak getiremezsiniz.”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Balıkesir’de gazetecilerin dershanelerin kapatılmasıyla ilgili sorusunu şöyle yanıtladı:

“Bana, dershanelerin kapanacağını, özellikle cemaate ait dershanelerin bir anlamda cezalandırılacağını, bu konuda düşüncemin ne olduğu soruldu. Düşüncem şu; Biz dershanelerin,  eğitim sisteminin bir sonucu olduğunu düşünüyoruz. Eğer eğitim sisteminde bir değişiklik, düzeltme yaparsanız, dershanelere zaten ihtiyaç kalmayacak. Böyle  bir düzenlemeyi getirirseniz hiçbir sorun kalmaz, biz de destek veririz.

Ama, bu eğitim sistemi böyle devam ederse, 3 bin kişinin alınacağı yere 10 bin kişi müracaat ederse, başvurursa veya 1 milyon öğrenci alıyorsunuz üniversitelere, 2,5 milyon öğrenci sınava giriyorsa dershane kaçınılmazdır. Dershaneyi yaratan eğitim sistemi. Eğitim sistemini düzeltmeden dershaneyi kapatacağım demek doğru değil.

Öte yandan biz ticaretine bakanın, dershane sahibinin, inancı böyleymiş, bu cemaatçiymiş, bu cemaatçi değilmiş, bu böyleymiş, bu A Partisindenmiş, bu B Partisindenmiş diye   bakmayız. Kim evine helal ekmek götürüyorsa, benim başımın üstünde yeri var. Ben onun dışında efendim A Partisine oy veriyor. Verebilir. B cemaatinden. Olabilir. Buna bakmam.Beni ilgilendirmez o. Beni ilgilendiren şudur; onun önünde bir sorun varsa, o sorunun çözülmesi gerekiyorsa siyaset kurumu olarak ben o vatandaşın sorunuyla ilgilenmek zorundayım. O sorunu çözmek zorundayım. Dershaneyi niye kapatıyorsun? Kimden görüş aldın? Birisinden görüş aldıysan bir görelim bakalım hangi görüşü aldın sen?

Buradan açık çağrıyı tekrar yineliyorum; yeniden düzenlenmiş bir eğitim sistemini, dershaneye ihtiyaç kalmayacak bir eğitim sistemini getiriyorsanız, gelin CHP olarak bizde destek vereceğiz. Ama yok, ben bu eğitim sistemi devam etsin, dershaneler merdiven altına kaçak olsun, insin,  artı ben cemaatçileri ya da diğerlerini cezalandıracağım diyorsanız. Bu doğru değil arkadaşlar.

Bugün dershanelerde 50 bin öğretmen olmak üzere, 100 bin kişi çalışıyor ortalama. Bunlar evlerine akşam ekmek götürüyorlar. Bunları işsiz bırakmak doğru değil. Sosyal devletin görevi de değil. Peki, bugün dershaneleri kapatma kararı aldın, esnaf odasındayız, yarında birisi çıksa dese ki, ben de lokantaları kapatıyorum arkadaş. Ne diyeceksiniz? Öbürü diyecek ki, bende sinemaları kapatıyorum. Böyle devlet anlayışı mı olur? Ticaret serbesttir arkadaşlar. Yasa dışı olmamak kaydıyla ticari hayat serbesttir. Siz yasak getiremezsiniz. Ruhsatı var mı? Var. Neye dayanarak kapatıyorsunuz? Anayasanın ya da herhangi bir yasanın hangi hükmüne dayanarak kapatıyorsunuz? Doğru değil. CHP olarak görüşümüz bu”

    Perşembe, 28 Kasım 2013 12:53

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica