"600 numuneden 90’ı dopingli çıkan bir yapıyı, vicdanınıza sığdırıyorsanız, karar sizin"

“Türkiye Cumhuriyeti Parlamentosu bir matbaa gibi çalışıyor. Doksan yıllık geçmişi olan bir parlamentonun bu kadar hızlı yasa çıkartması övünülecek bir şey değil, bu utanılacak bir şeydir.”

“Doksan yıllık bir parlamento olacaksınız, bu parlamento sabaha kadar matbaa gibi kanun çıkartacak. Bu, sizin sistemlerinizin oturmadığını, kanunlarınızı keyfî çıkarttığınızı gösterir”

Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak TBMM Genel Kurulu’nda dopingle ilgili gensoru görüşülürken CHP adına kürsüye çıktı ve TBMM tutanaklarına göre görüşlerini şöyle açıkladı;

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri -Spor Bakanlığımızın dopingle ilgili, gensorusuyla ilgili- Cumhuriyet Halk Partisinin görüşlerini açıklamak için huzurunuzdayım. Öncelikle, yüce Meclisi saygıyla selamlarım.

Bazı kurumlar vardır ki bu kurumlar siyaset üstüdür. Bu kurumlarda siyaset gütmezsiniz çünkü bunların hepsi bizim ortak değerimizdir. Gençlik de spor da bu salonda bulunan herkesin ortak değeridir. Çünkü biz millî takımımızın başarısıyla hep beraber mutlu oluruz, yenilgisiyle hep beraber üzüntü duyarız. Türkiye yüzde 50′si 30 yaşın altında genç bir nüfusa sahip. 30 yaşın altında genç bir nüfusa sahip olan ülkede eğer bu gençleri hedefe doğru yöneltebilirseniz, bu ülkenin başarısı olur ama eğer bu genç nüfusu doğru yönetemezseniz, bu döner sizi vurur.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak bugüne kadar spor politikalarında Hükûmeti sürekli destekledik, partizancılık yapmadık, ayrım yapmadık ama Spor Bakanlığı sürekli buraya spor yasaları getirdi. Bazı kanunlarda… 2011′de çıkan spor kanunuyla ilgili, Cumhuriyet Halk Partisi hatipleri çıkıp şu kürsüden “Bu kanun doğru değil, bu kanundan katkı almazsanız, bu kanun kısa sürede bu ülkede büyük bir tahribat yaratır.” dedi ama sizler bu hatiplere kulak vermediniz ve o kanun ne yazık ki bir ay sonra iflas etti. Bir ay sonra iflas ettiği için siz 2011′de Parlamento açılır açılmaz buraya bir kanun getirdiniz ve bu kanunu tekrar yasalaştırmak zorunda kaldınız.

Değerli arkadaşlarım, üzülerek şunu söyleyeyim: Türkiye Cumhuriyeti Parlamentosu bir matbaa gibi çalışıyor. Doksan yıllık geçmişi olan bir parlamentonun bu kadar hızlı yasa çıkartması övünülecek bir şey değil, bu utanılacak bir şeydir. Doksan yıllık bir parlamento olacaksınız, bu parlamento sabaha kadar matbaa gibi kanun çıkartacak. Bu şunu gösterir: Sizin sistemlerinizin oturmadığını gösterir, sizin kanunlarınızı keyfî çıkarttığınızı gösterir. Kanun çıkartabilirsiniz ama kanun çıkartırken taraflara kulak verirsiniz, uzmanlara kulak verirsiniz, muhalefet partisine kulak verirsiniz. Ama, bugüne kadar ne yazık ki bu Parlamentoda muhalefetin görüşlerinin yeterince karşılık bulduğunu sanmıyorum.

Bugün de burada doping yasasını konuşacağız. Değerli arkadaşlarım, dopingle ilgili biraz sonra oylama olacak. Hükûmet yetkilileri muhalefetin verdiği önergeye -bilmiyorum ama- umut ediyorum “Evet” oyu verir. 600 tane numune alınan Akdeniz Oyunları’nda 90 tane dopingli çıkmasını nasıl izah edeceksiniz? 600 tane numune alınacak, 90 tane dopingli çıkacak ama iktidar partisi kendi çoğunluğuyla bu konunun karşısında nasıl duracak? Bu evlatlar bizim evlatlarımız. Bu evlatlarımıza sahip çıkmak bizim görevimiz. Bu evlatlarımızı dopinge yönelten nedeni burada tartışmazsak, biz burada gensoruyla ilgili bir araştırma yapmazsak bu evlatlarımızın vebali sanıyorum hepimizin sırtında olur.

Değerli arkadaşlarım, bir parti kimliğiyle değil, sporun içinden gelen biri olarak şunu söylüyorum, dopingle ilgili tespitim şu: Benim gördüğüm eksik, sporda dopingi teşvik eden federasyonlardır, sporda dopingi teşvik eden bugün ülkenin spor politikasını yöneten kişilerdir. Neden biliyor musunuz? Çünkü, sporda sürekli gerileme var, sporda başarı yok. Ben, iktidar partisinin mastır spor politikasının ne olduğunu bilmiyorum. On bir yıldır tek başına bu ülkeyi yöneteceksiniz ama olimpiyatlara baktığınızda sürekli gerileyen bir Türk spor politikasını göreceksiniz.

Değerli arkadaşlarım, bu gençlik hepimizin. Olimpiyatlara da destek veriyoruz, arkanızdayız. Gidin alın, ne gerekiyorsa yapmaya hazırız ama olimpiyatlarda hazırlığınız yoktu. Bir arkadaşım kalkıp demedi ki: “Ya, sayın milletvekilim, sen bunu söyledin ama bunun nedenlerini gel, bize açıkla. Bak, olimpiyatlar için daha birkaç ayımız var. Gidip yetkililerden olimpiyatları isteyeceğiz.” Değerli arkadaşlarım, bana kalkıp Türkiye’de on bir yıllık iktidarınız döneminde başarılı geçen bir spor organizasyonunu gösterin. Dünya 3′üncüsü bir futbol takımı aldınız, şu anda elemelere giremiyor. Neden? Çünkü projeleri yarıştırmıyorsunuz. Başbakanlık koridorlarında talimatla görev tevzi ediyorsunuz. Ne oldu o Filenin Sultanları? Ne oldu o 12 Dev Adam? Yerlerde sürünüyor. Neden? Çünkü siyaseti getirip sporun göbeğine oturttunuz.

Tekrar ediyorum: 2 alan vardır. Sporun ve sanatın siyasete hiçbir gücü olmaz, sizin de olmaz. İstediğiniz kadar federasyon başkanlarınızı kendi partinizden yapın. Ne yaparsınız, biliyor musunuz? Kendi evlatlarınıza kendi elinizle ihanet etmiş olursunuz. Bunu da söylemiş olayım.

Değerli arkadaşlarım, bununla da kalmadı. Sporda niye başarısız? Her bakan kendisine göre bir proje kuruyor. Bakın, son gelen Sayın Bakanımız 81 tane ilin 60′a yakın il müdürünü değiştirdi. Bıraktım, bizim dönemden kalan il müdürlerini attınız, yahu kendi döneminizden gelenleri de attınız. Yahu bu kadar mikroya inerseniz nasıl bu ülkeyi kucaklarsınız? Nasıl 76 milyonun kardeşliğinden bahsedebilirsiniz? İlçe müdürlerinin neredeyse tamamını değiştirdiniz.

Değerli arkadaşlarım, bu ülkenin en büyük sorunu, değerli tüm Parlamentodaki arkadaşlarım, yetişmiş insan sorunudur. Çok insan yetiştiremiyoruz. O yetiştirdiğimiz, sizin döneminizden gelenleri de kastediyorum, onları alıp kenara koyarsanız bu ülke bunun altından kalkamaz. Yani siz 81 ilin 60′a yakınını değiştireceksiniz, ilçelerin neredeyse tamamını değiştireceksiniz, onları merkeze alacaksınız, orada maaşlarını da belli bir şeyin altında tutacaksınız, vallahi yukarıdakinin de bir adaleti var, herhâlde onun da bildiği olur, onu da söylemiş olayım.

Bir başka nokta, herkes için spor federasyonunun bütçesinin nasıl dağıldığını merak ediyorum. Benim ne demek istediğimi herhâlde sağımdaki arkadaşlar anlarlar.

Bir başka nokta ne hikmetse bu ülkede 2 tane şehre çok büyük katkı yapılıyor, yardım yapılıyor. Bir tanesi Konya, bir tanesi Samsun. İyi de arkadaşlar, bu ülkede 81 tane vilayet var. Nedir yani bu 2 tane ilin hikmeti nedir? Nedir bu 2 tane ile giden bütçe? Bu 2 tane ile giden bütçeyi burada da açıklamasını da isterim. Bakın, burada da size söylüyorum değerli milletvekili arkadaşlarım, 2 tane ilin bütçesi de benim dikkatimi çekmiyor değil.

Spor çok önemli bir alandır. Sağlıklı yaşamdan, bu ülkenin tanıtımından, bu ülkenin uluslararası başarısından… Nijerya’yı birçok insan bilmezdi ama dünya kupasında Nijerya’nın başarısından dolayı bu ülkeyi hepimiz tanıdık. Cumhuriyet Halk Partisi olarak -eleştirmek değil- bir kere olimpiyatlara aday olan Türkiye’nin ayıbı olan olimpiyatta 26 branşta yarıştıracağı yeterince sporcu yok. Olimpiyatlara adayız. Peki, olimpiyatlara aday bir Türkiye’nin kaç branşta yarıştıracağı sporcu var uluslararası kriterleri geçen? Yarısı. Peki, on bir yıldır bu ülkeyi tek başınıza yöneteceksiniz uluslararası alanda yarıştıracağınız sporcunuz olmayacak. Bu sizin ayıbınız değil mi, tüm Türkiye’nin ayıbı değil mi? “Olimpiyatlar” demek… Akdeniz Oyunları’nı yaptık, Erzurum’da oyunları yaptık…

Değerli arkadaşlarım, Türkiye’de önemli olan oyunları yapmak değil, o oyunlarda yarıştıracak sporcuları yaratmaktır, önemli olan budur.  Türkiye Cumhuriyeti bir organizasyon şirketi değil. Parayı bastırırsınız, organizasyon yaparsınız, hiç önemli değil ama önemli olan, yetiştirdiğiniz evlatlarınızın o minderde yarışması, dopingli çıkmadan, alnı ak, İstiklal Marşı’nı çaldırarak o madalyayı takmasıdır. Ama, üzüntüm şu: Siyaseti bu kadar sporun içerisine koyduğunuz zaman ülkenize ihanet etmiş olursunuz. Bunun spor politikası da vardır değerli arkadaşlarım, sürem yetmediği için giremiyorum.

Millî Eğitim Bakanlığıyla başarılı sporcularımızı niye istisna dışı bırakmıyoruz? Dünyanın her tarafında vardır, bazı çocukların matematiğe kabiliyeti vardır ama bazı çocukların yüzmeye kabiliyeti vardır. Ama, dünyada gelişmiş ülkelerde belli branşlarda kabiliyeti olan öğrenciler bazı derslerden muaf olur. Millî Eğitim Bakanlığıyla Spor Bakanlığının böyle bir anlaşması var mı? Ben bilmiyorum. “Olmasını ister misin?” İsterim.

“Ben bu kadar tesis yaptım.” Değerli arkadaşlarım, Türkiye tesis enkazı içerisinde. Niye biz devlet kurumlarındaki, Millî Eğitim Bakanlığındaki, bir sürü bakanlıktaki tesisleri belli günler Spor Bakanlığının bünyesine alıp da gençlerimizi orada kullanmıyoruz? Ben bu kadar zengin miyim her yerde tesis yapmaya? Spor Genel Müdürlüğünde bazıları ihale yapmaya meraklı olabilir, onu saygıyla karşılıyorum ama devletin birikiminden faydalanacaksınız değerli arkadaşlarım, devletin birikiminden faydalanacaksınız. Gençlik ve Spor Bakanlığının görevi tribünleri bölmek, kulüplerin iç işine müdahale etmek değil.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

Erdoğan Toprak: Biraz sonra buraya değerli yetkililer gelecekler.

İlave süre var mı Sayın Başkanım?

Başkan: Yok.

Erdoğan Toprak: Peki.

Değerli arkadaşlarım, son olarak şunu söylemek istiyorum: 600 tane numuneden 90 tanesi dopingli çıkan bir yapıyı eğer içinize, vicdanınıza sığdırıyorsanız karar sizin.

Hepinize saygılar sunuyorum. (CHP sıralarından alkışlar)

Başkan: Teşekkür ederim Sayın Toprak. “

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 27 Kasım 2013 12:05

Bağlantılı Konular