6 bin 63 Türk vatandaşı yurt dışında tutuklu ve hükümlü

Dışişleri Bakanlığı, Ekim 2013 tarihi itibariyle yurtdışında 6 bin 63 Türk vatandaşının tutuklu ve hükümlü olduğunu, İran ve Suudi Arabistan’da idam cezasına hükmedilen 4 Türk vatandaşı bulunduğunu açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, yurtdışındaki tutuklu, hükümlü vatandaşların sayısının açıklanmasını istedi. Önergeyi yanıtlayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, şu bilgileri verdi:

Dördü idama mahkum
“Ekim 2013 itibariyle Almanya’da 3 bin 602, Avusturya’da 214, Fransa’da 307, Hollanda’da 253, Belçika’da 195, Yunanistan’da 188, İsviçre’de 151, KKTC’de 141, İngiltere’de 110, diğer ülkelerde 902 olmak üzere toplam 6 bin 63 tutuklu ve hükümlü vatandaşımız bulunmaktadır.Yine Ekim 2013 itibariyle İran ve Suudi Arabistan’da idam cezasına hükmedilen 4 vatandaşımız bulunmaktadır. Bu vatandaşlarımızın da cezalarının hafifletilerek müebbet hapse çevrilmesini teminen çeşitli girişimler yapılmaktadır. Bu çerçevede, hürriyeti bağlayıcı cezalarının bakiye kısmının ülkemizde infazı amacıyla nakil talebinde de bulunulmaktadır. Vatandaşlarımızın durumuna ilişkin olarak mevkidaşlarımla her zaman temas etmekte, yazılı ve sözlü girişimleri sürdürmekteyiz.

Otuzsekiz temsilcilikte sözleşmeli avukat
Vatandaşlarımızın bazı hallerde mahalli ve uluslararası mevzuattan kaynaklanan hakları konusunda yeterince bilgi sahibi olmadıkları ve bu konuda temsilciliklerimizin kendilerini yönlendirme ihtiyacında bulundukları görülmüştür. Bu itibarla, temsilciliklerimizce sözleşmeli hukuk danışmanları istihdam edilmesi kararlaştırılmış, uygulama 2001 yılında Almanya özelinde başlatılmış ve zamanla diğer temsilciliklerimize de yaygınlaştırılmıştır. Hizmetin sunulmasında vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadıkları yerlerdeki temsilciliklerimize öncelik verilmiştir. Halihazırda 38 temsilciliğimizde yerel mevzuatı bilen kişilerden sözleşmeli hukuk danışmanı olarak faydalanılmaktadır.”

    Salı, 26 Kasım 2013 15:18

Bağlantılı Konular