"Protesto eylemleri sonucunda hakkında yasal işlem yapılan kişilerin fişlendiği iddiaları doğru mudur?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakana eylem yapan vatandaşlara yönelik Başbakanlık Koruma Müdürüne 'vur emri' yetkisi verilip verilmediğini sordu.

Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

1- Demokratik ve Anayasal haklarını kullanarak bireysel eylem yapan vatandaşlarımızın Başbakanlık Binasına yaklaşmaları halinde,  Başbakanlık Koruma Müdürü’ne  ‘Vur emri’ yetkisi verildiği iddiası doğru mudur? Doğru ise bu ‘Vur emri’ kim tarafından verilmiştir?
2- Demokratik ve Anayasal haklarını kullanarak bireysel eylem yapan vatandaşlarımız hangi sorunları sebebiyle bu protesto eylemlerini gerçekleştirmiştir? Bu eylemi gerçekleştiren vatandaşlarımızın sorunları ile ilgili yapılan çalışmalar var mıdır? Varsa nelerdir?
3- Başbakanlık Binası önünde 2009-2013 yılları arasında 21 Kasım tarihi itibariyle kaç protesto eylemi gerçekleşmiştir? Bu protesto eylemleri sonucunda kaç kişi hakkında yasal işlem yapılmıştır? Protesto eylemlerini engellemek için alınan güvenlik tedbirleri nelerdir?
4- Protesto eylemleri sonucunda hakkında yasal işlem yapılan kişilerin fişlendiği iddiaları doğru mudur?
5- Başbakanlık Binası civarında güvenlik güçlerinin aylardır “Şüpheli” buldukları kişileri durdurup kimlik tespiti yaptıkları iddiası doğru mudur? Ayrıca kimlik tespiti yaptıkları kişilere “Suçlu” gözüyle baktıkları doğru mudur?
6- Başbakanlık Binası önünde 2009-2013 yılları arasında 21 Kasım tarihi itibariyle bireysel eylem yapması sonucu kaç kişi güvenlik güçleri müdahalesi sonucu yaralanmış ve kaç kişi hayatını kaybetmiştir?”

    Cuma, 22 Kasım 2013 12:58

Bağlantılı Konular