Sadık Yakut 'erken ötme' cezası alabilir

”Cezaevinden teröristleri dışarı çıkaracaksın da, yer altındaki kınalı kuzuları yeryüzüne çıkarabilecek misin?”

“Kadın erkek mezarlıkları ayrı olacak mı? Ultrasonda çocukların cinsiyeti belli olduktan sonra doğum evleri ayrılacak mı? Mesela Meclis’te kadın erkek ayıracaklar mı?” sorularını da  soran İnce Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, okullarda kız ve erkek öğrencilerin kantinlerinin, merdivenlerinin ayrıldığına dikkat çekiyor.

Basın toplantısında  ”Mezarlıkları ayıracaklar mı? Bu soruya cevap vermeleri lazım. Kadın erkek mezarlıkları ayrı olacak mı? Ultrasonda çocukların cinsiyeti belli olduktan sonra doğum evleri ayrılacak mı? Mesela Meclis’te kadın erkek ayıracaklar mı? 5 sene önce biri bunları söylese gülerdik. Bunların hepsi olacak” diyen Grup Başkanvekili Muharrem İnce, İktidarın ülkeyi Türk Kürt, Alevi Sünni diye, şimdi de kadın erkek diye ayırdığını belirterek, “Ülkeyi böldünüz, çocuklarımızı bölmeyin, ayırmayın” dedi.

AKP eski Konya Milletvekili Hüsnü Tuna’nın, 2008 yılında kamuda türbanın serbest olacağını söylediği için parti disiplin kurulundan uyarı cezası aldığını da hatırlatan  İnce, “Sadık Yakut da bir ceza alabilir. Erken ötme cezası diyorum buna. ‘Böyle bir düşüncemiz olduğunu sen biliyorsun, neden bunu erken söyledin’ cezası verirler” diye konuştu.

Basın toplantısında, Erdoğan’ın Diyarbakır ziyaretinin “tarihi” olarak nitelendiğini belirten İnce, “Diyarbakır’ı ziyaret etmesiyle Trabzon’u ziyaret etmesi arasındaki fark nedir?” diye sordu. İnce, Başbakan Erdoğan’ın, Irak Kürt Bölgesel Yönetim Başkanı Mesut Barzani’ye “dostum, kardeşim” dediğini anımsatarak, “Başbakan birine ‘kardeşim’ demişse, bilin ki o bedbaht olur. Esad’a, Kaddafi’ye ‘kardeşim’ dedi, Barzani kendine dikkat etsin” ifadesini kullandı.

Erdoğan’ın “Dağdakiler inecek, cezaevleri boşalacak” dediğini de hatırlatan İnce, “Cezaevinden teröristleri dışarı çıkaracaksın da yer altındaki kınalı kuzuları yeryüzüne çıkarabilecek misin?” diye sordu.

Dershane tartışmaları
İnce, Başbakan Erdoğan’ın “Kürdistan sorunu” yarattığını belirterek, Kürt sorununun çözülebileceğini, ancak “Kürdistan sorununun” çözülemeyeceğini söyledi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan İnce, Başbakan Erdoğan’ın dershanelerin kapatılması konusunda geri adım atmayacağını söylediğinin anımsatılması ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile bir kez daha farklı açıklama yaptığının belirtilmesi üzerine, Arınç’ın, özgül ağırlığından söz ettiğini belirtti. İnce, “Bülent Arınç cıvaydı, Başbakan onu hava yaptı. Yani hava cıva Başbakan Yardımcısı oldu. Cıvadan havaya geçmişse, onun havasını da Meclis’te Genel Kurul’da ben alacağım” dedi.

Başka bir soru üzerine, Hakkari’deki bir okulla İzmir’deki bir okulun, aynı ildeki iki okulun nitelik bakımından farklı olduğunu ifade eden İnce, “Bölgeler arasında, okullar arasında nitelik farkı varsa ve sonunda yarışma sınavı yapılıyorsa ek hazırlık gerekir. Bu dershaneyle olur. Dershaneyi kapatırsanız özel dersle olur. Bunu görememek cahilliktir” diye konuştu. Dershanelerin kapatılması halinde özel derslerin kaçak verileceğini savunan İnce, “Olan devletin vergi kaybına olacak” şeklinde görüş belirtti.

Muharrem İnce, dershane düzenlemesinin Meclis’e gelmesi halinde CHP’nin nasıl tavır alacağı sorusu üzerine de, düzenleme Meclis’e gelmeden, komisyonda görüşülmeden konuşmanın yanlış olacağını söyledi.

Grup Başkanvekili Muharrem İnce, CHP’nin yerel seçimlerde İstanbul’da ittifak arayışına gireceğine ilişkin soru üzerine de, buna  ihtimal vermediğini ifade etti.

    Perşembe, 21 Kasım 2013 12:12

Bağlantılı Konular