"Türkiye’de annelerin adalet çığlıklarını umursamadan, bir barışın tecelli edebilmesi mümkün olabilecek midir?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Haziran 2013’te Lice’de karakol inşaatına karşı yapılan yürüyüşte Medeni Yıldırım’ın yaşamını yitirmesini TBMM gündemine taşıdı. Başbakanın yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesi şöyle:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına
Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Diyarbakır ziyaretinin ilk saatlerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lice’de karakol inşaatına karşı yapılan yürüyüş sırasında 28 Haziran 2013 tarihinde güvenlik güçleri tarafından öldürülen Medeni Yıldırım’ın fotoğrafının olduğu pankartla yola çıkan annesi Fahriye Yıldırım tarafından protesto edilmiş, “ Oğlumun katillerini neden bulmuyorsun” “5 ay oldu. Benim oğlumun katilleri nerede? Sen rüyalarında sadece Rabia şehitlerini mi görüyorsun” ‘’Benim oğluma Gezi Parkı’nda kahraman diyorlar. O benim şehidimdir. 5 ay oldu senin savcıların, polisin nerede? Niye benim oğlumun katilini bulmuyorsun? Ben oğlumun katilini istiyorum.. Önce benim oğlumun katilini bul, sonra gel.” diyen Anne Fahriye Yıldırım, Başbakan’ın, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç’la yaptığı görüşme sona erinceye kadar, onlarca polis tarafından çembere alınarak bekletilmiştir.

Bu bağlamda;

1- Medeni Yıldırım’ı ateş ederek öldüren ve ateş etme emri veren askeri personeller tutuklanmışlar mıdır?
2- Medeni Yıldırım’ın öldürülmesi ile ilgili soruşturmada gelinen son durum nedir?
3- Diyarbakır’da gözyaşı döken anne Fahriye Yıldırım’ı, gözyaşlarına hakim olamayan yardımcınız Bülent Arınç neden görüşmemiştir?
4- Bir yandan ‘’Bingöl şewti -Bingöl Yandı’’ türküsünün ‘’Ağlama Anne’’ nakaratına televizyon kameraları önünde gözyaşı dökerken bir yandan da bir annenin adalet isteyen çığlığına ve gerçek gözyaşlarına sırt çevirmek, bir anneyi polis ablukasında saatlerce bekletmek doğru mudur?
5- Türkiye’de annelerin adalet çığlıklarını umursamadan, bir barışın tecelli edebilmesi mümkün olabilecek midir?
6- Medeni Yıldırım’ın katil veya katilleri, bir an önce hak ettikleri cezaları almaları için Adalet önüne çıkartılacaklar mıdır?”

    Salı, 19 Kasım 2013 10:16

Bağlantılı Konular