"Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde bulunun 65 tutuklu veya hükümlü hangi gerekçelerle nakledilmek istenmektedir?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle;

“Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır’a gerçekleştireceği seyahatten hemen önce, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde bulunan 65 tutuklu ve hükümlünün Edirne F Tipi Cezaevi’ne sürgün edileceği ortaya çıkmıştır. Bu nakil veya sürgün kararı, Erdoğan’ı Diyarbakır seyahatinin nasıl bir mana içerdiğini de ortaya koymaktadır. Gideceği Diyarbakır’da bir taraftan demokratikleşme ve çözümden söz edecek olan Erdoğan, diğer yandan geleneksel baskı ve zulüm politikalarını sürdürüyor, cezaevlerinde 12 Eylül uygulamalarını aratmayan sürgünlere kapıyı sonuna kadar açıyor. Siyasi tutuklu ve hükümlülerin maruz bırakıldıkları ağır koşullar yetmiyormuş gibi, keyfi kararlarla sürgün edilip ailelerinden uzaklaştırılmak istenmesi AKP’nin “demokrasi” söylemlerindeki samimiyetsizliği de ortaya koymaktadır.

Bu bağlamda;
1- Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde bulunun 65 tutuklu veya hükümlü hangi gerekçelerle nakledilmek istenmektedir?
2- Söz konusu nakil kararının, Başbakan’ın Diyarbakır’a yapacağı ziyaretin öncesine denk gelmesi tesadüf müdür?
3- 2012 yılı sonunda çeşitli cezaevlerinde başlatılan açlık grevinden sonra, kaç tutuklu ve hükümlü, nereden nereye nakledilmiştir? Bu nakillerin gerekçeleri nelerdir?”

    Cumartesi, 16 Kasım 2013 18:31

Bağlantılı Konular