"Şiddet uygulayan Ceza İnfaz Koruma memurları hakkında soruşturma başlatılacak mıdır?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Sincan Cezaevinde tutuklu bulunan ODTÜ’lü öğrencileri ve ziyaretçilerini darp eden memurlar hakkında takipsizlik kararı verilip verilmediğini Başbakana sordu. Tanrıkulu’nun soru önergesi şöyle:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Sincan 1 Nolu F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü 3. Sınıf öğrencisi İlhan Kaya (Haziran 2013’te tahliye edilmiştir)  ve mezunu Barış Önal ile ziyaretçilerine 10 Ocak 2013 günü bir grup İnfaz Koruma Memuru tarafından fiziksel saldırı yapılarak dövüldükleri, feci şekilde darp edildikleri, yerlerde sürüklendiklerini gösteren cezaevi kameraları tarafından kaydedilen görüntüler haber ajansları ve gazetelerin internet sayfalarında kamuoyuna yayınlanmıştır.

Bu bağlamda;
1- Yetkili Savcılık tarafından ziyaretçileri ve tutukluları darp eden Ceza İnfaz Koruma memurları hakkında, “Görevi kötüye kullanma”, “Hakaret ve yaralama” suçlarından takipsizlik kararı verildiği doğru mudur?
2- Takipsizlik kararı hangi hukuki gerekçe ile verilmiştir?
3- Şiddet uygulayan Ceza İnfaz Koruma memurları hakkında dava açmaya gerek duymayan savcılık niçin mağdur durumda olan dayak yiyen saldırıya uğrayan yerlerde sürüklenen tutuklular ve ziyaretçiler hakkında dava açmıştır?
4- Yetkili savcılık mağdurların haklarını korumak için değil de niçin cezalandırmak için dava açmıştır?
5- Ceza İnfaz Koruma memurlarına öğrencileri ve ziyaretçilerini dövmeleri, saldırmaları yönünde özel bir talimat mı verilmiştir?
6- Şiddet uygulayan Ceza İnfaz Koruma memurları hakkında soruşturma başlatılacak mıdır?
7- Şiddet uygulayan Ceza İnfaz Koruma memurları hakkında Adalet bakanlığı tarafından idari işlem uygulanacak mıdır?
8- Barış Önal halen tutuklu mudur; kesin delillerle ispatlanmış hangi suçu işlemiştir?
9- Öğrenci İlhan Kaya’nın tahliye olmasına rağmen devam mecburiyeti bulunduğu gerekçesiyle ODTÜ deki öğrenimine bir yıl ara vermek zorunda bırakılmasının sorumluluğu kimlere aittir?
10- Öğrenci İlhan Kaya’nın uğradığı zararlar tazmin edilecek midir?”

    Cuma, 15 Kasım 2013 12:25

Bağlantılı Konular