Tanrıkulu Reyhanlı saldırısıyla ilgili tutuklu olan erin yargılanması ile ilgili olarak yazılı açıklama yaptı

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Reyhanlı’da 51 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıyla ilgili gizli belgeleri sızdırdığı iddiasıyla tutuklu bulunan Er Utku Kalı bugün hâkim karşısına çıkarılıyor. 51 yurttaşın katledilmesine sebep olanların çıkarılması gereken mahkemede, Utku Kalı’nın yargılanıyor olması son derece manidardır.

Tutuklu bulunduğu süre boyunca kendisine uygulanan psikolojik ve fiziki baskı sonucu çeşitli sorunlar yaşayan Kalı, Reyhanlı’nın günah keçisi yapılmak isteniyor. Bu muamele kabul edilemez!

Daha önce çeşitli bağlamlarda TSK’dan binlerce belge sızdırıldığı halde, belgeleri sızdıranlar hakkında herhangi bir kovuşturma yapılmazken, bir katliamın perde arkasını ortaya çıkaran belgeler yüzünden Kalı’nın tutuklu olarak yargılanması, yetmiyormuş gibi yoğun bir baskı altıda tutulması, Reyhanlı gerçeğinin ortaya çıkmasını talep edenlere verilen bir gözdağıdır.

Kalı, kamuoyu nazarında, hakikatlerin ortaya çıkması konusunda yaptığı “sızdırma” dolayısıyla takdir toplamıştır. Kendisine yönelik muamele ise yine kamuoyunda ciddi bir tepki oluşturmuştur.

Çünkü dünyanın hiçbir yerinde, 51 yurttaşın ölümüne sebebiyet verenler dururken, katliamla ilgili belge sızdıran kişi hedef haline getirilmez!

Bu vesileyle bir kez daha söylüyoruz; Er Kalı değil, katliamcılar ve onları teşvik edenler yargılanıp cezalandırılmalı, bu katliamın hesabı sorulmalıdır!”

    Pazartesi, 11 Kasım 2013 18:08

Bağlantılı Konular