CHP Bedelli askerlik konusunda kanun teklifi verdi

CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi!nin verdiği kanun teklifine göre, yıllık geliri 14 bin lira ve daha az olanlar bedel ödemeden; yıllık geliri 14 bin 1 lira ile 25 bin lira arasında olanlar 7 bin 500 lira; yıllık geliri 25 bin 1 lira ve daha üstü olanların 15 bin lira ödeyerek,zorunlu askerlik hizmetini yapmış sayılacak.

Hamzaçebi, tutuklu milletvekilleriyle ilgili olarak AKP ve BDP ile bir görüşme yapılacağını açıkladı.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi parlamentoda basın toplantısı düzenledi ve TBMM Başkanlığı’na sunduğu ve bedelli askerliği öngören kanun teklifi hakkında açıklamalarda bulundu.

Hükümet’in 30 Kasım 2011′de kabul ettiği 6252 sayılı kanunla, bedelli askerlik düzenlemesi yaptığını anımsatan Hamzaçebi, ancak düzenlemenin beklentileri karşılamadığını, büyük bir hayal kırıklığı ile sonuçlandığını belirtti. . Hamzaçebi, düzenlemeyle, 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle 30 yaşından gün aldığı halde askerlik hizmetine başlamamış olanların, kanunun öngördüğü bedeli ödemeleri halinde temel askerlik hizmetini yapmış sayıldığını anımsattı.

Milli Savunma Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle 30 yaşından gün aldığı halde askerlik hizmetine başlamamış 470 bin kişi bulunduğunu belirten Hamzaçebi, kanunun getirdiği olanaktan yararlanmak için sadece 70 bin kişi başvurduğunu kaydetti.

470 bin kişiden yüzde 15′inin bedelli askerlikten yararlandığına dikkat çeken Hamzaçebi, Hükümet’in kısa bir süre önce zorunlu askerlik süresini 12 aya indirdiğini anımsatarak “Hem bedelli askerlik kapsamından yararlanan kişi sayısının son derece az olması hem de zorunlu askerlikteki sürenin azaltılmasına yönelik düzenleme, yeni bir bedelli askerlik düzenlemesi ihtiyacını ortaya çıkardı” dedi.

Türkiye’de 1987-2011 yılları arasında 4 kez bedelli askerlik düzenlemesi yapıldığına dikkati çeken Hamzaçebi, bunun temel nedeninin zorunlu askerlik süresinin uzunluğu olduğunu kaydetti ve şunları söyledi;

“Zorunlu askerlik süresinin uzunluğu, askerlik çağına gelen gençlerin askerliklerini ertelemelerine ve bedelli beklentilerine yok açmaktır. Türkiye’nin asıl yapması gereken, zorunlu askerlik süresinde kalıcı şekilde, topluma, askerlik çağındaki gençlere veya askerlik çağına gelecek gençlere güven verecek şekilde zorunlu askerlik süresini kısaltmaktır. 1927′de kabul edilen Askerlik Kanunu’nu, devletin ihtiyacı ile bireyin ihtiyaçları arasında yeni denge kuracak şekilde yeniden düzenlemek gerekir. Zorunlu askerlik süresinin uzunluğunun yanında bugüne kadar 4 kez bedelli uygulaması da askerlik çağına gelen gençlerimizin, bedelli askerlik yönünde bir beklentiye girmelerine yol açmıştır. Bedelli askerlik düzenlemeleri, bir yandan birikimi eritmek gibi bir amacı taşırken, öte yandan gelecekte yeniden bir bedelli askerlik düzenlemesi olabilir beklentisine yol açmıştır. Her iki nedeni bir arada değerlendirdiğimizde, 31 Aralık 2011 tarihi itirabiyle bedelli askerlik düzenlemesinin amaca neden ulaşmadığı ortaya çıkmaktır. CHP olarak bu durumu dikkate alarak yeni bir bedelli askerlik kanun teklifini, TBMM Başkanlığı’na bugün veriyoruz.”

Teklif ne getiriyor?
Hamzaçebi, teklifin, yıllık geliri 14 bin lira ve daha az olanların bedel ödemeden; yıllık geliri 14 bin 1 lira ile 25 bin lira arasında olanların 7 bin 500 lira; yıllık geliri 25 bin 1 lira ve daha üstü olanların 15 bin lira ödeyerek, zorunlu askerlik hizmetini yapmış sayılacağını öngördüğünü bildirdi.

Hamzaçebi, düzenlemeden 31 Aralık 2013 tarihi itibariyle askerlik çağına gelen, henüz askerliğini yapmamış olan ve 28 yaşından gün alanların yararlanabileceğini ifade etti.

Akif Hamzaçebi Adana Valisi’nin Başbakan’ın koruması altında olduğunu belirttikten sonra açıklamalarının bir valiye yakışmadığını söyledi;

Hükümet’in çıkardığı kanunda yaş ve bedelin yüksekliği nedeniyle kanundan yararlanma oranının düşük olduğunu kaydeden Hamzaçebi, teklifleri ile yaşın daha makul seviyeye çekildiğini söyledi. Hamzaçebi, “Bunun, hem bedelli beklentisinde olan gençlerin beklentisini karşılayacak hem de TSK’nın asker kaynaklarının kurumamasına yol açacak bir yaş seviyesidir” dedi.

Tutuklu milletvekilleriyle ilgili düzenleme
Basın toplantısında tutuklu milletvekilleriyle ilgili MHP ile sağlanan temasın AKP ile de olup olmayacağı sorusuna Hamzaçebi, “Adalet ve Kalkınma Partisi ile bu konuda görüşeceğiz. MHP ile bir temas sağladık. Hem Adalet ve Kalkınma Partisi hem de Barış ve Demokrasi Partisi ile tutuklu milletvekilleriyle ilgili bir görüşme yapacağız. İlerleyen süreçte bu temas gerçekleştirecektir” karşılığını verdi.

Tutuklu milletvekilleri, yasama dokunulmazlığı, uzlaşılan 60 maddeye ilişkin diğer maddelerin, komisyonda sağlanacak uzlaşmayla kapsama dahil edilebileceğine yönelik değerlendirmeler yapıldığını belirten Hamzaçebi, “Ancak 60 maddelik paketin yasalaştırılmasında mutabakat sağlanamayınca, o ikinci planda kaldı. Şu anda sadece tutuklu milletvekillerine yönelik geçici madde düzenlemesi, siyasi partiler arasında görüşme konusu olabilecek düzenlemedir. Anayasada geçiçi madde düzenlemesi. 24. Dönem’de milletvekili seçilip de tutuklu olan, tutukluluğunun ilerlediği süreçte tutukluluğu hükümlüye dönüşen tüm milletvekillerini kapsayan bir düzenleme olacaktır. Bizim önerimiz budur” diye konuştu.

Hamzaçebi, bir soruyu yanıtlarken de Adana Valisi’nin tutumunun, kabul edilebilir tutum olmadığını ifade etti. Demokratik bir devlette, bir mülki amirin, bu şekilde konuşma, başbakanın her cümlesinden görev çıkarma, buna göre hareket etme hakkına sahip olmadığını vurgulayan Hamzaçebi, “Öyle anlaşılıyor ki Sayın Vali, Başbakan’ın özel koruması altındadır. Bu korumanın kapsamının çok geniş olup olmadığı, kamuoyuna, millete yapılan saygısızlıkların, hakaretlerin Sayın Başbakan’ın koruması altında olup olmadığını ilerleyen süreçte göreceğiz” dedi.

    Pazartesi, 11 Kasım 2013 17:40

Bağlantılı Konular