Gezi eylemleri İstanbul’da toplanan dünya sosyalistleriyle sosyal demokratlardan alkış aldı

CHP’nin ev sahipliğinde İstanbul’da çalışmalarına başlayan Dünya sosyalistleriyle, sosyal demokratlarına, Sosyalist  Enternasyonel  Konseyi  üyelerine gezi eylemleri konulu bir sunum yapıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran tarafından yapılan sunumu, gezi  eylemlerinden görüntüleri, ses ve fotoğrafları, Dünya sosyalistleriyle sosyal demokratları Genel Başkan kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte alkışlarla izlediler…

Sosyalist Enternasyonal Konsey Toplantısında Gezi eylemleriyle ilgili sunum yapan  CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran:” Polis şiddeti yüzünden 11 kişi gözünü kaybetti. 8 binden fazla kişi yaralandı.Halkın üstüne 130 binden fazla biber gazı kapsülü atıldı. Türkiye’nin biber gazı rezervi sadece 20 günde bitti. Onbinlerce insan bu baskı rejiminin acısını hala akciğerlerinde hissediyor” dedi.

Oran, CHP’nin evsahipliğinde Hilton Otel’de düzenlenen Sosyalist Enternasyonal Konsey Toplantısı’nda, Gezi Parkı olaylarına ilişkin  iki filmin gösterilmesinin ardından sunumunu yaptı ve şunları söyledi:

“Ben ve CHP’li milletvekili arkadaşlarım olaylar boyunca halkımızla birlikteydik. Ağaç sadece bir sembol. Olaylar bir ağaç yüzünden değil, baskıcı, otoriter,diktatöryal anlayış nedeniyle yaşandı. Bir mahallenin sorunu, önce bir şehrin,
sonra Türkiye’nin, sonra bütün dünyanın sorunu oldu. Tam 7 kişi öldü. Aralarında sivil polisler tarafından sokak ortasında sopalarla dövülerek öldürülen 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz var. 4 metredenpolis kurşunuyla hayatını kaybedenler var. Başına isabet eden biber gazı fişeği ile hayatını kaybedenler var. Bunlar rakam değil, bunlar gerçek hayat.

Oran sözlerini tamamlarken bir sonraki genel kurulda CHP’nin yine ev sahipliği yapmak istediğini belirtti ve  ”Fakat bu sefer sizi iktidar partisi olarak ağırlayacağız. Her yer Taksim, her yer direniş” dedi.

168 partinin üye olduğu Sosyalist Enternasyonal’in CHP’nin ev sahipliğinde İstanbul’da yaptığı toplantıda BDP’yi Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür temsil ederken, “Gezi”ye ayrılan masada yer alan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü Murat Çekiç, Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, yazar İhsan Eliaçık, oyuncu Levent Üzümcü, yaşanan sürece ilişkin katılımcılara bilgi verdi.

Oyuncu Levent Üzümcü, Gezi olaylarının nedenini anlatırken şunları söyledi: “Kendimize başbakan olarak seçtiğimiz kişinin, bir anda her birimizin yaşam koçu olma hevesidir bu.  İnsanların nerede ve ne içeceğine, kaç çocuk
yapacağına, kaç yıl okula gideceğine, 18 yaşını aşmış üniversite öğrencilerinin evlerde kim kim oturacağına, mizahın nasıl yapılacağına karşı fikir üretmenin suç sayılmasına, kimin namuslu olduğuna, yaşam tarzımıza dair karar verme yetkisini kendisinde bulmasıdır.”

    Pazartesi, 11 Kasım 2013 17:15

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica