"Sosyalist Enternasyonalin Konsey toplantısına ev sahipliği yapmaktan büyük bir onur ve gurur duyuyoruz"

“10 yıllardır Türkiye’de emeğin sözcüsü olarak mücadele eden CHP sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini kendi ilkeleriyle buluşturmuş ve içselleştirmiştir.”

“Sosyalist Enternasyonalin Konsey toplantısına ev sahipliği yapmaktan büyük bir onur ve gurur duyuyoruz.”

“Büyük umutlarla karşılanan Arap baharı süreci bugün kaygı ve olumsuzluklara tanıklık etmektedir. Suriye, Libya, Tunus, Mısır, Yemen ve Irak’taki çatışmalar bölgemizin barış, istikrar ve refahını tehdit etmektedir”

CHP’nin ev sahipliğinde İstanbul’da toplanan Sosyalist Enternasyonalin Konsey toplantısı CHP Genel Başkanı ve Sosyalist Enternasyonal Başkan yardımcısı  Kemal Kılıçdaroğlu, SE Başkanı Papandreu ve SE Genel Sekreteri Ayala’nın açılış konuşmala4rı ile çalışmalarına başladı

CHP Lideri Kılıçdaroğoğlu konuşmasında şunları söyledi

“Değerli dostlarım, Cumhuriyet Halk Partisi olarak Sosyalist Enternasyonalin Konsey toplantısına ev sahipliği yapmaktan büyük bir onur ve gurur duyuyoruz.

Bu düzeyde bir toplantının Türkiye’de yapılıyor olması bizim için ayrıca sevindiricidir. İnsanların, kıtaların, kültürlerin ve fikirlerin buluştuğu İstanbul’a hoş geldiniz, sizi ağırlamaktan gurur duyuyoruz.

Aslında çalışmalarımıza yeni başlamıyoruz. Çünkü çok büyük bir memnuniyetle ifade etmek isterim ki Sosyalist Enternasyonal Kadınlar Konseyi geçen iki günde çok güzel bir çalışma gerçekleştirdiler. Kadınlar Konseyi iki önemli karara imza atarak kadınların sorunlarına, beklentilerine dikkat çekmiş, toplumun hayatının bütün kesimlerinde kadınların tam ve eşit düzeyde katılmalarının demokrasi, özgürlük, ilerleme ve kalkınmanın vazgeçilmez şartı olduğunu vurgulamışlardır.

Değerli dostlarım, Türkiye’de mevsim sonbahardan kışa dönerken dünyanın farklı coğrafyalarından gelen ve daha iyi bir dünya kurmak için heyecanlarını saklamayan yüzlerce yoldaşımızla birlikte iki gün boyunca bölgesel sorunları ve küresel ekonomiyi masaya yatıracağız. 10 yıllardır Türkiye’deki emeğin sözcüsü olarak mücadele eden CHP sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini kendi ilkeleriyle buluşturmuş ve içselleştirmiştir. 1976 yılından günümüze kadar Sosyalist Enternasyonal şemsiyesi altında çeşitli sorumluluklar üstlenen ve bu güzide kuruluşun aktif üyelerinden birisi olan CHP sadece Türkiye’de değil bölgesinde ve dünyada da haksızlıklar, baskılar ve eşitsizlikler karşısında adaleti, demokrasiyi, özgürlüğü, eşitliği ve çoğulculuğu savunmuştur.

Şunu da önemle vurgulamak isterim ki CHP bu çabaları gösterirken Sosyalist Enternasyonalin ufuk açıcı ve dönüştürücü rolünden yararlanmıştır. CHP ayrıca dünyanın en büyük sol, sosyal demokrat ilerici örgütü olan Sosyalist Enternasyonalin evrensel yapısının korunması ve güçlenmesine de büyük önem ve öncelik vermektedir.

Sevgili dostlar, son yıllarda dünyamız büyük bir dönüşüm sürecinden geçmektedir. Küreselleşmenin etkisiyle özgürlük ve eşitlik düşüncesi hızla yayılmakta ve halklar baskıcı rejimlerin sarsan taleplerini her ortamda ifade etmektedirler. Fakat yaşadığımız bu büyük dönüşüm bazı bölgelerde çok sancılı ve şiddetli olmakta, çatışma ve savaşlar ilerici taleplerin önüne bir engel olarak çıkmaktadır. Türkiye bu çatışmaların büyük çoğunluğunun yaşandığı coğrafyanın, Ortadoğu’nun coğrafi olarak kıyısında, siyasi olarak ise tam merkezinde yer almaktadır. Büyük umutlarla karşılanan Arap baharı süreci bugün kaygı ve olumsuzluklara tanıklık etmektedir. Suriye, Libya, Tunus, Mısır, Yemen ve Irak’taki çatışmalar bölgemizin barış, istikrar ve refahını tehdit etmektedir. “

    Pazartesi, 11 Kasım 2013 15:46

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica