"Gezi protestolarına katıldıkları gerekçesiyle tutuklanmış olan kişilere cezaevlerinde 'özel' bir muamele yapılmakta mıdır?"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun  Adalet Bakanı Ergin tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi şöyle;

“Antalya’daki Gezi Parkı protestosuna katıldığı gerekçesiyle 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçundan tutuklanan ve Alanya Mahmutlar L Tipi Cezaevi’nde bulunan Ayşe Deniz Karacagil ve diğer tutuklu kadınlar, cezaevi yönetimi tarafından yapılan denetimler sırasında tacize uğradıklarını beyan etmişlerdir. Cezaevi yönetiminin uygulamalarını Adalet Bakanı’na bir dilekçeyle şikâyet eden tutuklular, sayımlara erkek infaz koruma memurlarının da katıldığını aktarmışlardır. Tutuklu Ayşe Deniz Karacagil’in babası Ömer Faruk Karacagil, kızının maruz kaldığı uygulamaları şu sözlerle nakletmiştir: ”Kadın hükümlü ve tutuklular da karşı çıkıyorlarmış ve itirazda bulunuyorlarmış. Bir de iç çamaşırlarına kadar bakmaya başlamış erkek gardiyanlar. Bu bizi çok rahatsız ediyor. Yatakhaneye kadın gardiyanlar girmesi gerekirken erkekler giriyormuş. Bana telefonla bildirdi. Adalet Bakanlığı’na bu konuda bir şikayet dilekçesi yazmışlar ve durumu anlatmışlar. Özet olarak psikolojik taciz yapıldığı, yüksek sesle bağırarak içeri girildiği, iç çamaşırlarına kadar erkek gardiyanların baktığı gibi sorunlara değinmişler şikâyet dilekçesinde. Ayrıca tahrik edici davranışlarda kasıtlı olarak bulunularak karşılık verilmesi durumunda da hücre cezası veriliyor ya da cezası uzatılıyor. Tutukluk süresine yansıtılıyor.”
Bu bağlamda;

1- Kadın tutukluların verdiği dilekçe, tarafınıza ulaştırılmış mıdır? Ulaştırılmışsa, söz konusu dilekçeyi dikkate alarak cezaevi yönetimi hakkında herhangi bir soruşturma başlatılması talimatı verdiniz mi?
2- Erkek infaz koruma memurlarının kadın tutuklu veya hükümlüleri taciz ettikleri ve iç çamaşırlarına kadar bakıldığı iddiaları doğru mudur?
3- Kadın tutukluların sayımlarında, koğuş denetlemelerinde veya gündelik diğer uygulamalarda erkek infaz koruma memurları bulunmakta mıdır? Bulunuyorsa, bunun sebebi nedir?
4- Erkek infaz koruma memurlarının kadın tutuklu veya hükümlüleri taciz ettiğine dair başka cezaevlerinden de şikâyetler almakta mısınız? Bu konuda Bakanlığınız herhangi bir denetim yapmakta mıdır?
5-  Hayatın her alanında “ahlakçı” bir söylemle çeşitli kısıtlamalara yönelen hükümetiniz, neden cezaevlerindeki tutuklu veya hükümlü kadınların bu tür şikâyetlerini dikkate almıyor veya bu tür olayların önlenmesi için tedbirlere yönelmiyorsunuz?
6- Gezi protestolarına katıldıkları gerekçesiyle tutuklanmış olan kişilere cezaevlerinde “özel” bir muamele yapılmakta mıdır?”

    Pazar, 10 Kasım 2013 14:28

Bağlantılı Konular