İlhan Cihaner Yargıtay’da yargılanırken, CHP Genel Başkan Yardımcıları Günaydın ve Tezcan yanındaydı

Günaydın, “Bütünüyle kurmaca olduğu ortaya çıkan bu davanın bir an evvel sonuçlandırılması ve bu kurmacayı ortaya koyanların yargılanması gerekmektedir” dedi.

“Bu davada yargılanan albay  Dursun Çiçek’in Erzincan’a giderek otelde kaldığı ve yetkililerle görüştüğü iddiası da “gülmece konusu” haline geldi. O gün, Erzincan’da otelde kalan Dursun Çiçek 1977 doğumlu Yozgatlı ve ticaretle uğraşan bir kişi. Yargılanan Dursun Çiçek ile hiçbir ilgisi yok”

CHP Genel Başkan Yardımcıları  Gökhan Günaydın ve Bülent Tezcan ile CHP Milletvekilleri,  CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ile  emekli Orgeneral Saldıray Berk’in de aralarında bulunduğu 11 sanığın “terör örgütü üyeliği” suçundan yargılandığı davayı izledi.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi’ndeki duruşma ile ilgili olarak görüşlerini açıklayan Gökhan Günaydın, “İrtica ile Mücadele Eylem Planı’nın Erzincan’daki uygulamasının Cihaner tarafından ve MİT’te görevli kişilere verilen talimatlarla yürütüldüğüne yönelik bir kurmaca” ile karşı karşıya olduklarını belirterek, bu iddianın MİT Teftiş Kurulu tarafından kendi görevlilerinin durumu itibarıyla incelendiğini söyledi.

MİT Teftiş Kurulunun, “MİT Bölge Başkan Yardımcısı ile iki görevlinin MİT Yasası ve talimatlar uyarınca davrandığı ve hukuk dışına çıkmadıkları” yönünde rapor verdiğini belirten Günaydın, MİT’in bu rapor doğrultusunda kendi görevlilerinin soruşturulmasına gerek olmadığına yönelik yazıyı Başbakanlığa ilettiğini söyledi.

Günaydın şöyle dedi;

“Bu, bize şunu gösteriyor: Davanın temeli çökmüştür çünkü bu davanın temeli İlhan Cihaner tarafından bu MİT görevlilerine yapılan yönlendirmeler ile çabanın sürdürüldüğünü ifade etmekteydi. Oysa MİT, kendi raporuyla böyle bir durumun olmadığını ortaya koymuştur. Buna karşılık Başbakanlık bu üç MİT görevlisi için soruşturmanın sürdürülmesine yönelik onay vermiştir. Dolayısıyla görülmektedir ki gizli tanık beyanına dayalı olarak yapılan kurmaca çökmüştür. Erzincan kod adı ile bilinen ve aslında gerçek adı davaya ilgi duyan herkes tarafından bilinen şahıs, kendisinin ya da birileri tarafından kendilerine dayatılan yalanlarının, iftiraların sonucunda hem MİT görevlilerine hem de davada bulunan sanıklara iftira ile beyanda bulunduğu net bir şekilde ortaya çıkmıştır.”

Dursun Çiçek’in Erzincan’a giderek otelde kaldığı ve yetkililerle görüştüğü iddiasının da “gülmece konusu” haline geldiğini belirten Günaydın, o gün, Erzincan’da otelde kalan Dursun Çiçek’in 1977 doğumlu Yozgatlı ve ticaretle uğraşan bir kişi olduğunu ve davaya konu edilen Dursun Çiçek ile ilgisi olmadığını açıkladı;

Günaydın bu konuda da şunları söyledi;

“Bu dava, siyasi temelli bir davadır, bir kurmacadır ve bu kurmacanın altında Türkiye’de AKP zihniyeti yatmaktadır. İlhan Cihaner arkadaşımız Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı iken ‘Bu soruşturma yürütmemeni salık veriyoruz’ diye kimlerin telefon ettiğini hep beraber biliyoruz. İlhan Cihaner, bu davayı kendisine kanunların verdiği yetki çerçevesinde yürüttüğü için her türlü kurmaca ile karşı karşıya bırakılmaya çalışılmaktadır. Silahlı terör örgütü tanımına sokarak, dava dosyası elinden alınarak Erzurum’a götürülmüştür. Cumhuriyet tarihinde örneği görülmedik bir biçimde Erzincan’da Cumhuriyet başsavcılığı basılmıştır, lojmanında arama yapılmıştır, gözaltında tutulmuştur. Şimdi hala soruşturmaya konu edilmektedir”

    Cumartesi, 09 Kasım 2013 12:47

Bağlantılı Konular