"Başbakan Erdoğan’ın basına yönelik baskıcı tutumu sınırlara sığmaz oldu!"

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun yazılı açıklaması şöyle:

“Türkiye’de tutuklu gazeteciler sorunu tüm dünyada mevzubahis yapılırken, Başbakan Erdoğan’ın basına yönelik baskıcı tutumu sınırlara sığmaz oldu!

Yurt dışı seyahatinden önce havalimanında kendisine soru soran Türkiyeli bir kadın gazeteciyi azarlayan Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’te de yabancı gazetecileri azarlamakta bir beis görmedi. İsveç’teki basın toplantısı sırasında, üzerinde “Gazetecileri özgür bırak” yazılı tişört taşıyan İsveçli bir gazeteci ise Erdoğan’ın korumaları tarafından ablukaya alınmıştır.

Erdoğan’ın gazetecilere yönelik ablukasını yurt dışında da sürdürmesi, tüm politikalarının iflasının yarattığı korkudan başka bir şeyi ifade etmiyor!

Finli bir gazeteci TomKannokken’in hükümetin El-Nusra’yla ilişkisini sorduğu Erdoğan’ın “Birileri sizi öze olarak görevlendirmiş” diye yanıtlaması, Türkiye’de gazetecilere uyguladığı baskıyı da dışavurmuştur. Baskının olmadığı, basın özgürlüğüne hükümetin saygı duyduğu ülkelerde gazeteciler sadece kendi kurumlarındaki editörler, haber müdürleri veya genel yayın yönetmenleri tarafından görevlendirilebilir. Ancak Başbakan’ın zihniyetinde böyle bir özgürlük tahayyülü bulunmamaktadır.

İktidar kibrinden ötürü her yerde ve herkese emir-talimat yağdırabileceğini zanneden Erdoğan’ın basına yönelik baskıcı tutumu elbette arzuladığı sonucu doğurmayacaktır. Çünkü Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de sansüre, baskıya direnen ve kamuoyunu gerçeklerden haberdar etmeyi ilke edinen sayısız gazeteci bulunmaktadır. Türkiye’de basın özgürlüğü hükümetin değil, bu gazetecilerin ve onların yanında olan tüm kesimlerin güvencesi altında olmak durumundadır.

Bu vesileyle Erdoğan’a bir kez daha hatırlatmak gerekir ki; iletişim teknolojilerinin mevcut boyutlara vardığı bir dünyada sansür ve baskı, yurttaşların hakikate erişimine engel olamaz.

Kendisine soru sorulmasından korkar hale gelmiş olan Başbakan’ı bu faşizan tavrından derhal vazgeçmeye, “baskıyı durdurmaya” çağırıyorum!

Başbakan’ın bu paranoyak tutumu onu, dünyanın gözleri önünde gülünç duruma düşmek dışında hiçbir işe yaramıyor!”

    Cumartesi, 09 Kasım 2013 18:35

Bağlantılı Konular