"Babacan'ın özrü kabahatinden büyük"

11 Yılda 8 mali af çıkaran hükümetin bakanı, mali affa karşıyım diyor.

Ya Bakan'ın prensiplerine bağlılığında sıkıntı var ya hükümette

Türkiye'nin Irak'taki merkezi hükümetle yakınlaşmasının ardından, Kuzey Irak'ın Türk tırlarına ceza yağdırdığı duyumları geliyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, AKP’nin ekonomiden sorumlu bakanlarına sert eleştirilerde bulundu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in mali affa prensip olarak karşı olduğu yönündeki açıklamalarını değerlendiren Öztrak, “Maliye Bakanı prensip olarak mali affa karşıyım derken; görev yaptığı iktidar 11 yılda 8 mali af çıkarıyorsa bu işte bir terslik olsa gerek. Ya Maliye Bakanının Prensiplere bağlılığında ya da görev yaptığı iktidarda bir sıkıntı var” diye konuştu.

Sayıştay raporlarının gelmemesinin kanunun “ilk uygulama yılı olması nedeniyle doğal olduğunu” söyleyen Babacan’a, raporların 3 yıldır yürürlükte olan Sayıştay Yasası’na dayanarak hazırlanması gerektiğini hatırlatan Öztrak, “Ali Babacan’ın özrü kabahatinden büyüktür. Başbakan Yardımcısı yanıltıldıysa, yanıltanlar hakkında hemen gereğini yapmalı, kendisi Meclise bilerek yanlış bilgi verdiyse TBMM’ye gelmeli ve milletvekillerinden teker teker özür dilemelidir” dedi.

Öztrak, AKP’nin Irak’taki Merkezi Yönetim’le yakınlaşmasının ardından, Kuzey Irak’ın Türk TIR’larına keyfi cezalar yağdırmaya başladığı yönünde bilgiler geldiğini, cezaların TIR başına 25 bin dolara kadar ulaşabildiğini ifade etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, ülkeyi 11 yıldır yöneten hükümetin Türkiye’nin ekonomik ve sosyal sorunlarının altından kalkamadığını, bu nedenle önemli sorunları gözden kaçırmak için “öğrenci evleri” tartışmasını başlattığını ifade etti. Başbakan Erdoğan’ın seçme hakkına sahip, hatta seçilme hakkı verilmesi taahhüt edilen gençlerin özel yaşam alanlarından derhal çıkması gerektiğini ifade eden Öztrak, “Gençler üniversiteye girememekten, girenler de yurt bulamamaktan, yurtlardaki koşulların, bursların yetersiz olmasından şikayetçi. Mezun olanlar iş bulamamaktan, işe girebilen aldığı ücretin yetersizliğinden şikayetçi. Sayın Başbakan sizin göreviniz bunları çözmek. Bu gençleri zar zor buldukları evlerden etmek değil” diye konuştu.

Babacan'ın özrü kabahatinden büyük
TBMM’nin Hükümeti denetleme hakkını ve yetkilerini kullanmasını engelleyecek uygulamaların bu yıl da sürdüğünü belirten Öztrak, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın “Sayıştay Kanunu’nun ilk uygulama yılı olması nedeniyle bazı konularda uygulama sorunu olmasını doğal karşılamak lazım” şeklindeki açıklamasına tepki gösterdi. Sayıştay Kanunu’nun 2010 yılı sonunda yürürlüğe girdiğini, aradan geçen üç yıla rağmen Babacan’ın Kanunun ilk uygulama yılı olduğunu söylediğini ifade eden Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2011’de denetim raporları Sayıştay tarafından TBMM’ye sevk edilmedi. Bunun gerekçesi kanunun ilk uygulama yılı olması nedeniyle denetmenlerin yeni mevzuata uyum sağlaması amacıyla eğitilmesiydi. 2012’ye geldiğimizde yeni mevzuata göre Denetmenler denetim raporlarını yazdı. Ancak bu sefer de raporların Sayıştay tarafından TBMM’ye sevk edilmesi engellendi. Geldik bu yıla. Denetmenler raporlarını yine hazırladı. Bu raporların TBMM’ye gönderilmesini engellemek için bu sefer farklı bir yol izlendi. Denetmenlerin yazdığı raporlar adeta iğdiş edildi. Denetmenlerin inceleme ve denetim bulgularını yazdığı ekler raporlardan ayıklandı. Üç yıldır yürürlükte olan bir yasaya dayanarak hazırlanması gereken denetim raporları, o ya da bu gerekçe ile Meclisten kaçırılıyor, ekonominin koordinasyonundan sorumlu Başbakan Yardımcısı yasanın üzerinden üç yıl geçmesine rağmen hala bu yasanın ilk uygulama yılı diyor. Bu Millet iradesi adına denetim yapan milletvekillerini yanıltmak değil midir? Sayın Ali Babacan’ın özrü kabahatinden büyüktür. Bunu kabul etmek mümkün değildir Başbakan Yardımcısı yanıltıldıysa, yanıltanlar hakkında hemen gereğini yapmalıdır. Yok kendisi Meclise bilerek yanlış bilgi verdiyse TBMM’ye gelmeli ve milletvekillerinden teker teker özür dilemelidir.”

AKP 8 mali af çıkardı ama bakanı "prensip olarak" karşı
Öztrak, 10. Kalkınma Planı’nda yer alan verilerin özelleştirme ve diğer bir defalık gelirlerle bütçenin nasıl makyajlandığını açıkça ortaya koyduğunu, yıllardır Ali’nin külahı Veli’ye; Veli’nin külahı Ali’ye diyerek işleri götürmeye çalışan iktidarın küresel ekonomide likidite çekildikçe bu işlemleri sürdürmekte zorlanacağını ifade etti. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in bir televizyon kanalında yaptığı mali aflara prensip olarak karşı olduğu yönündeki açıklamasını da değerlendiren Öztrak, “Bunları söyleyen kim Allah aşkına? 11 yılda 8 adet mali af çıkaran AKP iktidarının Maliye Bakanı. Sayın Maliye Bakanı prensip olarak mali affa karşıyım derken; görev yaptığı iktidar 11 yılda 8 mali af çıkarıyor ise bu işte bir terslik olsa gerek. Ya Maliye Bakanının Prensiplere bağlılığında bir sıkıntı var, ya da görev yaptığı iktidarda bir sıkıntı var” dedi.

Kuzey Irak tır başına 25 Bin Dolar ceza eksiyor iddiası
AKP’nin Irak Merkezi Yönetimi ile diyalog girişimlerinin hemen ardından Kuzey Irak’taki yönetimde bir tavır değişikliği olduğunu belirten Öztrak, Kuzey Irak’ın, Habur Sınır kapısından geçen Türk TIR’larına çok ciddi tutarlarda keyfi cezalar yazmaya başladığı yönünde duyumlar geldiğini, söz konusu cezaların TIR başına 25 bin dolara kadar ulaştığını ifade etti ve ilgili Bakanları göreve çağırdı.

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 08 Kasım 2013 16:48

Bağlantılı Konular