Bülent Tezcan: "YÖK polis devletine destek vermektedir"

Bülent Tezcan yaptığı yazılı açıklamada YÖK tarafından üniversitelerin “Öğrenci Disiplin Yönetmeliği”nde yapılan değişikliğe dikkat çekerek bu değişiklikle üniversitelerin özgür, bilimsel yapısından uzaklaştırıldığını söyledi. Tezcan açıklamasında şöyle dedi:

“Yüksek Öğrenim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’nde yaptıkları değişiklikle üniversitelerde bildiri dağıtmayı disiplin suçu haline getirmiştir.

Üniversiteler, özgür ve bilimsel düşüncenin hiçbir baskı altında olmadan geliştirilmesi gereken bilim yuvalarıdır. Evrensel düşüncenin merkezi olmaları gerekir.

Bu yüzden üniversitelerin her türlü baskıcı ve yasaklayıcı ortamdan uzak tutulması esastır.

Bu yönetmelikle düşünmeyen tartışmayan, üretmeyen, düşündüğünü paylaşamayan tek tip öğrenci yaratılmak istenilmektedir.

Üniversite kampüslerinde dağıtılacak bildiri, üniversite yönetimlerinin denetim ve iznine tabii tutularak doğrudan doğruya öğrencinin düşüncesi kontrolü altına alınacaktır.

İktidar gibi düşünmeyen, iktidarın formatına uymayan her türlü düşüncenin üniversite ortamında yasaklanması amaçlanmaktadır.

Aynı yönetmelikte soruşturma geçiren öğrencilerin hakkında karar verilmeden önce soruşturma sırasında üniversite binasından uzaklaştırılması hükmü getirilmektedir.

Bu masumiyet karinesinin açık ihlalidir.

Yönetimler, hoşlanmadıkları, kendileri gibi düşünmeyen öğrencileri soruşturma silahını kullanarak üniversite yerleşkelerinden uzaklaştırabileceklerdir.

Bu, iktidar gibi düşünmeyen öğrencinin yerleşke içerisinde mevcudiyetine dahi tahammül edemeyen bir anlayışın ifadesidir.

Bu şekilde iktidarın formatına uymayan gençlik yok edilmeye çalışıyor.

Haziran direnişinden bu yana gelişen demokrasi mücadelesi bu polis devleti elbisesini reddedecektir.”

    Perşembe, 07 Kasım 2013 19:18

Bağlantılı Konular