Tanrıkulu, kronik böbrek yetmezliği hastalarının durumunu sordu

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemi ile TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle:

“Türk Böbrek Vakfı (TBV) ile Böbrek Hasta Haklarını Koruma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (BÖHAK), 3-9 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Organ Bağışı Haftası kapsamında, organ bağışına dikkati çekmek için Taksim’de etkinlik gerçekleştirecektir. Basına yansıyan BÖHAK Yönetim Kurulu üyesinin yaptığı açıklamada, “Türkiye’de 22 binin üzerinde son dönem kronik böbrek yetmezliği hastasının, Sağlık Bakanlığı’nın resmi ulusal bekleme listesinde kayıtlı böbrek beklediğini” söylemiştir. Türkiye’de yılda ortalama 3 bin böbrek nakli yapıldığını belirten, BÖHAK Yönetim Kurulu üyesi bu sayının ancak yüzde 18′inin kadavradan gerçekleştirilebildiğini dile getirmiştir. Nakil bekleyen hasta sayısının her geçen yıl arttığını aktarmış ve  ”Ancak, kadavradan nakil sayısı artmıyor ve pek çok hasta nakil olamadan hayatını kaybediyor. Biz de organ bağışına kamuoyunun dikkatini çekmek için böyle bir organizasyon düzenliyoruz. Hastalarımız orada olacak. Derneğimizin yöneticileri katılacak, zaten tüm yöneticiler de böbrek hastası. Biz, gönüllü olarak bu işi yürütüyoruz. Etkinlikle, organ bağışına ve kadavradan bağışa dikkati çekmek istiyoruz” demiştir.

Bu bağlamda;

1- Türkiye’de bulunan 22 binin üzerinde kronik böbrek yetmezliği hastası için hükümetiniz tarafından alınacak acil tedbirler var mıdır?
2- Nakil bekleyen hasta sayısı her geçen yıl artarken kadavradan gerçekleşen nakil oranı yüzde 18 olduğundan, kadavradan daha çok nakil gerçekleşmesi konusunda hükümetiniz tarafından bir çalışma yapılacak mıdır?”

    Perşembe, 07 Kasım 2013 18:58

Bağlantılı Konular