Tarhan: "Oturup dedikodu yapmasınlar"

Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, “Kadınların giyimini takıntı haline getirip işten attıran, vapurdan inmeleri denetleyen zihniyet benim pantolona karşı olduğumu söylüyor. Bunu ispat etsinler, oturup dedikodu yapmasınlar” dedi.

Tarhan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, kadın milletvekillerinin TBMM Genel Kurul çalışmalarına pantolonla girmelerine imkan veren yasa teklifini kendisinin engellediğine yönelik iddialar yanıt verdi. “Biz mazbut insanlarınız, her konuda çıkıp konuşmayı sevmeyiz, Hiçbir şeyimizi, inancımızı da ideolojimizi de şova dönüştürmeyiz. Meclis’te görevimizi yapmak yerine, magazin demeçler de vermeyiz” diyen Tarhan, insanlara dayanaksız suçlamalarda bulunmadıklarını belirtti.

2011 yılında kadın milletvekillerine pantolon serbestisi getiren teklifin gündeme geldiğini hatırlatan Tarhan, buna kendilerinin de destek verdiğini vurguladı. Bir “pantolon mağduru” olarak teklife destek verdiğini, özel yaşamında, TBMM Genel Kurulu dışında hep pantolon giyen bir insan olduğunu anlatan Tarhan, ancak teklifin geri çekildiğini söyledi. “Bugün kendi suçlarını, hayal kırıklıklarını bastırmak için ağır, kollektif bir suçlamaya girişmişler” diyen Ankara Milletvekili Tarhan, şöyle konuştu:

“AKP’nin kadın grup başkanvekilinin ilk icraatı, bir kadına söz atarak kavga alanı yaratmak oldu. Galiba o dönemi bilmediği için tecrübeli arkadaşlarına sorması gerektiğini düşünüyorum. Benim kadar özel yaşamında, Genel Kurul dışında tüm Meclis çalışmalarında pantolon giymeyi tercih eden bir kadın, pantolonu engellemiş. Herhangi bir partiden bir kadın milletvekilinin Genel Kurul’da pantolon giyimine ben nasıl ve ne şekilde engel olabilirim, bunu bilmiyorum. Hangi partiler nasıl bir anlaşma veya protokol yapmış da ben engel olmuşum, bunu da bilmiyorum. İstismar şovları ellerinde patladı ve kavga arıyorlar.

Bu konuda yalan söylemelerini acizlik olarak niteliyorum. Pantolonlu bacılarına da mı biz engel olduk? Yaşam boyu mağduriyet ödülünü onlara verecekler, versinler. Biz istemiyoruz o ödülü. Ama ispat etsinler, oturup mıy mıy dedikodu yapmasınlar. Hangi belgeye dayanıyorlarsa, kim, nasıl reddetmişse açıklasınlar. Pantolonla Genel Kurul’a girmek istemişler, ben engel olmuşum, öyle mi? Peki itiraf ediyorum; hepsini ben yaptım. Muktedirlerin muktediri olarak her şeyi ben yaptım; kapıda bekleyip Genel Kurul’a girmelerine ben şiddetle engel oldum, gerici statükonun imarı 4+4+4 yasasını da adam döverek ben geçirdim Genel Kurul’dan, MİT Müsteşarı’nı da bir gecede ben kurtardım. Pes doğrusu diyorum. Kadınların giyimini takıntı haline getirip işten attıran, vapurdan inenleri denetleyen zihniyet, benim pantolona karşı olduğumu söylüyor, öyle mi? Onlar bunu söyleyecek, benden her platformdan ders alırlar. Bunlar kadını özgür kılacakmış, bize pantolon bahşedecekmiş. Onu bize birisi çoktan bahşetmiş. Bunlar şov için yapabilirler.”

TBMM Genel Kurulu’nda pantolon giyilmesinin kıymetli olduğunu belirten Tarhan, “ancak bunu o gün yapsalardı, o gün getirseler de çok daha değerli olurdu. Kendilerini temiz, bizi kirli ilan edenler bize pantolon bahşedecekmiş, öyle mi? Onlara göre biz kirliysek, bu ülkede milyonlarca kadın onlara göre kirliyse, kirlenmek gerçekten çok güzeldir. Diğer kadınları dinin gereğine aykırı davranmakla suçlamak bir nefret söylemidir. Dördü dışında kendi kadın milletvekilleri dinin gereğini yerine getirmiyor. Günahkarlık, kirlilik, bu tür söylemler çok çirkin. Varsa aralarında benim kadar temiz, günahsız; ilk taşı ondan bekliyorum” dedi.

    Cumartesi, 02 Kasım 2013 19:15

Bağlantılı Konular