Tanrıkulu Başbakan'a Ceylanpınar sınırında geçişe açılan kapıları sordu

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemi ile TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle:

Ceylanpınar Akçakale hattında bulunan ve 1950′den beri Türkiye’nin en büyük devlet üretme çiftliği olma özelliğine sahip olan Ceylanpınar Tarım (TİGEM) arazilerinin, Ceylanpınar sınır kapısının kapatılmasının ardından, El-Nusra ve Irak-Şam İslam Devleti gibi örgütlerin Suriye’ye geçiş güzergahı haline geldiği, bölge halkı tarafından dile getirilmektedir.

Bu bağlamda;

1-Ceylanpınar sınır kapısının geçişlere kapanmasının ardından, TİGEM’de açılan iki kapıdan bu ülkenin Başbakanı olarak bilginiz var mıdır? Açılma talimatını siz mi verdiniz?
2-Bu kapıların geçişe açılış amaçları nedir? Bu kapılardan Suriye’ye kimler gelmekte ve geçmektedir? Geçişler kayıt altında alınmak mıdır?
3-Yapılan geçişlerin dayandığı yasal mevzuat var mıdır? Varsa nedir? ‘TİGEM arazileri içerisinde kameraların kayıtları nerede tutulmaktadır? Bu kayıtlar incelenmiş midir? Bu kayıtlar açıklanacak mıdır?”

    Cumartesi, 02 Kasım 2013 19:04

Bağlantılı Konular