CHP’nin, Cezaevleri İzleme ve İnceleme Komisyonu üyeleri “Balyoz Planı” tutuklularının yakınları ile görüştü

CHP’nin, Cezaevleri İzleme ve İnceleme Komisyonu üyeleri Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Manisa Milletvekili Özgür Özel ve Muğla Milletvekili Nurettin Demir, “Balyoz Planı” davasında cezaları onanan tutuklu yakınlarıyla birlikte Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin “Balyoz Planı” davasındaki kararına itiraz etmesi gerektiğini söyledi.

Özel, davadaki delillerin hukuksuz olduğu iddialarını yineleyerek, dava sürecinin başından belli olduğunu ifade etti.

Sanıkların ve avukatlarının taleplerinin kabul edilmediğini, sanıkların lehine olan delillerin dosyaya girmediğini öne süren Özel, “Adeta hukuk terörünün emsalleri haline gelen özel yetkili mahkemeler, bugün artık DGM’leri aratır bir mantıkla işliyor. Bugün AKP, 12 Eylül rejimine ve özel yetkili mahkemeler sıkıyönetim mahkemelerine rahmet okutuyor” diye konuştu.

Özel, davada Yargıtay’ın da kararını vermesine rağmen ailelerin sesini duyurmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da davada hüküm giyen subayların ailelerinin maddi ve manevi zorluklarla karşı karşıya olduğunu ifade etti. Tutuklu sanıkların küçük çocuklarının babalarının cezaevinde olduğunu bilmediğini anlatan Ağbaba, dün teğmen Mehmet Ali Çelebi’nin nikahı için Silivri Cezaevi’ne gittiklerinde, karşılaştıkları tutuklu bir albayın ikiz kız çocukların babalarının tayinini çıkarmasını istediklerini aktardı.

Ağbaba, “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın hukuka saygısı varsa karara itiraz etmesi gerekir” görüşünü de dile getirdi.

Nurettin Demir de Türkiye’de adil yargılanma hakkı olmadığını öne sürerek, “Hukukun nasıl katledildiğini film gibi izliyoruz” dedi.

Yargının bu kararla güven kaybettiğini belirten Demir, sürecin bitmediğini, bireysel başvuru ve AİHM yollarına başvurulacağını söyledi.

Davada tutuklu bulunan Kurmay Albay Yüksel Yalçın’ın ablası Filiz Timurlenk, sanıkların dava sürecinde neler hissettiğini dile getirirken, Albay Mehmet Örge’nin eşi Sanem Örge eşi ve arkadaşları tarafından yazılan, ailelerin yaşadıkları sorunlar ve mağduriyetlerinin anlatıldığı mektubu okudu.

Jandarma Er Hüseyin Topuz’un eşi Eylem Topuz ise oğlunun “yas terapisi” gördüğünü, kızının dünyaya geldiğinde babasının cezaevinde olduğunu ifade etti. Topuz, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın karara itiraz etmesini beklediklerini belirterek, adil sonuca varılmasını arzu ettiklerini söyledi.

    Cuma, 01 Kasım 2013 17:26

Bağlantılı Konular