Kılıçdaroğlu Hasdal Askeri Cezaevi’nde tutuklu Teğmen Çelebi’nin nikah tanığı oldu

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Hasdal Askeri Cezaevi’nde tutuklu teğmen Çelebi’nin nikah tanığı oldu ve gelin Kezban (Merey) Çelebi’ye de bilezik taktı. M.Ali – Kezban Çelebi çiftine mutluluklar dileyen ve askeri cezaevindeki nikahta hazır bulunan Çelebi ile Merey ailelerini de kutlayan Kılıçdaroğlu Hasdal askeri cezaevi çıkışında şunları söyledi;

“Genç bir teğmenin nikah törenine katıldım. Onlara mutluluklar diledim. Gerçekten üzülmemek mümkün değil. Yaşamınız boyunca eğitim kurumlarının tümünden birincilikle mezun olacaksınız. Harp okulundan dördüncülükle mezun olacaksınız ve siz gözaltına alınacaksınız, sizin cep telefonunuza başkaları yükleme yapacak ve bu bilirkişi raporuyla kanıtlanacak. Sonra mahkeme oy birliğiyle sizi tahliye edecek. Sonra dosyada hiçbir değişiklik olmaksızın sizi tekrar tutuklayıp hapse atacaklar ve sonra sizi 16 yıl mahkum edecekler. Bunu insan olan birisinin vicdanının kabul etmesi mümkün değildir.

Bir başka Dreyfus olayını 21.yüzyılda Türkiye’de yaşıyoruz. Mutluluklar diledik onlara ama, gerçekten çok dramatik bir tablo. Ne suçu var bu genç teğmenin ne suçu var? Telefonuna ondan izinsiz onun haberi olmaksızın yükleme yapıyorlar. Suç işleyen kim? Yüklemeyi yapan kim? Belli değil. Soruşturuluyor mu? Belli değil. Neden tutuklanıyor? Belli değil.

Böyle bir davayla ilk kez karşı karşıya kaldım. Gerçekten çok üzgünüm. Onlara mutluluklar diledik ama o tabloyu görmek kolay bir şey değil. Orada anneler vardı. Küçücük çocuklar vardı ve bu çocuklar 3 yıldır bu hapishaneye gidip geliyorlar.

Anne şunu söylüyor. Ben çocuklarımı hapishane yollarında büyütüyorum diyor. Bir suçları varsa çeksinler. Ama suçları yok bu insanların. Hangi gerekçeyle bunları hapse atıyorlar? Bu tablo 21.yüzyılın Türkiye’sine yakışan bir tablo değil. Bu tabloyu değiştirmemiz lazım. Hem demokrasi diyoruz, hem özgürlük diyoruz, hem hukukun üstünlüğü diyoruz ama hukuku katlediyoruz. Sağlıklı, tutarlı bir yargılama yolunun önünü açmıyoruz.

Bu tablo bizim kaldıracağımız türden bir tablo değil. Bunu hep beraber eleştirmeliyiz. Bu ülkenin aydınları eleştirmeli, gazetecileri eleştirmeli. Bakın suçluları asla savunmuyoruz. Kimse yargılanmasın da demiyoruz. Ama hukukun üstünlüğü denen bir kavram var. Adil yargılamanın yolu açılmalı. Adil yargılanma olmalı.

Siz gencecik bir teğmeni, geleceğe umutla bakan bir teğmenin hayatını karartarak yola çıkıyorsunuz. Bu doğru bir davranış değil. Tutarlı bir davranış değil.

Gerçekten tablo benim açımdan son derece üzücü bir tablo. Ne söyleyeyim. Yani bir noktaya geliyorsunuz onların umutlarının körelmemesi içinde bazı çabalar harcıyorsunuz. Ama bu çabaların birlikte harcanması lazım, beraber harcamamız lazım.

İçerde neler oldu? İçerde gelinin, damadın yakınları vardı. Onlar bir araya geldiler. Tanıklar vardı bizler bir araya geldik. Tanıklık yaptık. Gencecik bir teğmen, gencecik bir gelin. Gerçekten ikisi de son derece mutlu, huzurlu. Bir haksızlıkla karşı karşıya olduklarını biliyorlar. Yakınları vardı onlarda biliyorlar ve onlar şunu söylüyorlar. Biz haksız bir işlemle karşı karşıya kaldık lütfen bunu takip edin. Takipsiz bırakmayın. Biz haksız bir işlemle karşı karşıyayız haksızlığı giderin. İstedikleri bu. Başka da bir şey istemiyorlar. “

Genel Başkan kemal Kılıçdaroğlu’nun yanısıra, Tutuklu teğmen M.Ali ile Kezban (Merey) Çelebi’nin nikah törenine CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP’nin cezaevlerini izleme komisyonu üyesi milletvekilleri Veli Ağbaba, Nurettin Demir, Özgür özel ile CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı da katıldı, mutluluklar diledi.

    Çarşamba, 30 Ekim 2013 11:45

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica