'Siz hangi milletin mensubusunuz?'

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Siz hangi milletin mensubusunuz?" diye sordu.

Çıray, Başbakan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, "90. Yılın coşkusunu yaşadığımız sıralarda Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümet başbakanlığı yaptığı Türkiye'ye adını veren Türk Milletinin adını ilk defa açıkça reddetmiş olmasına isyan ediyorum" dedi.
Çıray, Başbakan'a şu soruları yöneltti:

"Türk Milletini, ulusumuzun unsurlarını oluşturan ve bir kısmı çok küçük niceliklere tekabül eden etnik topluluklardan herhangi birine indirgemekteki maksadınız nedir?
Başbakan olarak 12 yıldır sürekli 'Türk, Kürt, Laz, Çerkez...' diyerek etnik toplulukları sıralamanızın ciddi bir bölünme tehlikesini ortaya çıkarmaya başladığını görmüyor musunuz?
Bölücülük konusunda etnik milliyetçi ve irredantist gruplarla farkınız nedir?
Sürekli etnik topluluklardan bahsetmeniz kendi siyasal İslamcı ideolojinizi kullanma hesabınızın bir sonucu mudur?

Eğer iddia ettiğiniz gibi Türk Milleti kavramı değil de tek başına millet kelimesi herkesi kapsıyorsa, dünyada adı sadece 'millet' olan bir topluluk var mıdır?
Millet kelimesinin herkesi kapsamadığını, iddia ettiğiniz şeyin aslında 'bu millet' kavramı olduğunu düşünüyorsanız 'bu' sıfatı neyi işaret etmektedir?
Türk Milleti yerine 'Millet Milleti' veya 'bu millet' nitelemenizi 'Türk Milletinin varlığını inkar etmek ve onu aşağılamak için mi yapıyorsunuz?
Kendinizi hangi milletin mensubu olarak addediyorsunuz?
Siz ilkokuldan bu yana hiç tarih okudunuz mu?"

Haber: Gerçek Gündem

    Çarşamba, 30 Ekim 2013 10:21

Bağlantılı Konular