"Biz TBMM’ye sahip çıkacağız."

“Biz TBMM’ye sahip çıkacağız. TBMM’nin geleneklerine, duruşuna sahip çıkacağız.”

“Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun ABD gezisi için 30 Kasım-3 Aralık tarihlerini belirledik, belki bu tarih bir gün sarkabilir”

Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ABD’ye gerçekleştireceği seyahate ilişkin bilgi verdi. Hazırlıkların  aralıksız sürdüğünü belirten Loğoğlu, ABD bakımından ne
iptal ne de ertelemenin sözkonusu olmadığını söyledi.

Gezi için 30 Kasım-3 Aralık tarihlerini belirlediklerini, belki bu tarihin bir gün sarkabileceğini bildiren Loğoğlu, ziyaret kapsamında  ABD yönetimi, ABD Kongresi, düşünce kuruluşları, ABD’deki iş çevreleriyle temaslar olacağını kaydetti.

Loğoğlu, bu ziyareti sınırlı bir heyetle sadece Washington’a yapmayı öngördüklerini  belirterek, “Bütün bunları Türkiye, Türkiye’nin çıkarları için  yapıyoruz. Türkiye-ABD ilişkilerinin daha iyi bir noktaya gelmesi için yapıyoruz. CHP’nin görüşlerinin, yaklaşımlarının ABD’de daha iyi anlaşılması için yapıyoruz ve yapacağız” dedi.

Loğoğlu, gazetecilerin, AKP’li bazı milletvekillerinin Perşembe günü Genel Kurul’a başörtüsüyle geleceğiyle ilgili düşüncesinin sorulması üzerine, şunları söyledi:

“Her ülkede bir anayasa vardır,  yasalar vardır, tüzükler vardır. TBMM’nin bir içtüzüğü vardır. Bütün bunlar önemlidir. Ama bir de yasalar, içtüzük kadar önemli olan gelenekler vardır. TBMM’nin 90 yıllık geçmişine baktığınız  zaman şunu görüyorsunuz: Burada kılık kıyafet konusunda her zaman belirli bir yol izlenmiştir, belirli bir adap izlenmiştir. O bakımdan yasalar kadar güçlü olan, tüzükten de tüzük hükümlerinden de  daha güçlü olan TBMM’nin siyasi kültürünün, siyasi geleneklerinin korunmasının biz parti olarak önemli olduğunu düşünüyoruz.

AKP’nin son 10 yıldır, özellikle de son yıllarda hızlanan bir tempoyla Türkiye’deki bütün siyasi kurumlarını, devlet aygıtını iktidarın kurumlarıymış gibi iktidarın rahatlıkla kontrol edebileceği, arka bahçesi olara kullanabileceği bir ortama sürükleme gayreti bulunduğunu belirten Loğoğlu, “Biz özellikle TBMM’nin, AKP’nin bir arka bahçesi  olmadığını, olamayacağını ve buna asla müsaade etmeyeceğimizi burada halkımızın huzurunda altını kalın
çizgilerle çizerek vurgulamak istiyorum. Buna izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

“CHP’nin, milletvekillerinin Genel Kurul’a başörtüsüyle girmesi konusunda bir tavrı olacak mı?” sorusuna Loğoğlu, şu yanıtı verdi:

“Biz TBMM’ye sahip çıkacağız. TBMM’nin geleneklerine, duruşuna sahip çıkacağız. Türban  sadece bir simgedir. Burada önemli olan zihniyettir. Zihniyet asıl karşı durulması gereken bir husustur. CHP yine içtüzüğün verdiği bütün imkanları kullanarak, bunun gereğini yerine getirecektir.”

İçtüzüğün hangi imkanları verdiği sorusu üzerine de Loğoğlu, tüzük ustası olmadığını ifade ederek, “Milletvekili olduğum son 2 yıldır en büyük hayranlıkla ama bazen de  şaşkınlıkla izlediğim tartışmalar, tüzük maddeleri üzerindeki tartışmalar olmuştur. Ama şunu, şu kadarını biliyorum. Buranın iktidar partisi milletvekillerinin ellerini kaldırıp, oy verip belirli sonuçları alacakları bir yer olmaktan çıkartacak imkanları içtüzük bize, ana muhalefet
partisine veriyor. Biz bu imkanları kullanacağız.”

    Pazartesi, 28 Ekim 2013 16:46

Bağlantılı Konular