Yakup Akkaya Kocaeli’de, kimsenin arka bahçesi olmayan sendikalar için çağrı yaptı

Genel Başkan Yardımcısı Akkaya Kocaeli Üniversitesi Park Otel Kartepe/Kocaeli’de Türkiye Selüloz Kağıt ve Mamulleri İşçileri Sendikası 18.Olağan Genel Kurulu’na katılarak bir konuşma yaptı.

“Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zaman yanınızdayız; İş Güvencesi İçin, Sendikal Hak ve Özgürlükler İçin, Taşeron İşçiliği Sona Erdirmek İçin, Grev Yasaklarını Ortadan Kaldırmak İçin, Kimsenin Arka Bahçesi Olmayan, Korkmayan Sendikalar Yaratmak İçin, Gelin el ele verelim” çağrısında bulunan Akkaya, çalışma yaşamına ve sendikal harekete yönelik AKP politikalarını eleştirdi.

“Emeğe saldırıların arttığı, hukuksuzluğun kural haline geldiği, hakkını arayanların copla, biber gazıyla, TOMA’yla terbiye edilmeye çalışıldığı bir dönemde; haklı ve meşru talepleri için direnen tüm emekçilerin haklarının gasp edilmeye çalışıldığını belirten Sayın Akkaya; ‘’Sizin sorununuz bizim sorunumuz; sizin çığlığınız, öfkeniz ve isyanınız, bizim isyanımızdır’’”dedi.

Görüşlerini açıklarken, Türkiye’yi ayakta tutanların; Türkiye’yi inşa edenlerin madenciler, fabrika işçileri, atölye ve bürolarda 9-6 ömrünü tüketenler olduğunu vurgulayan Akkaya; bu insanların en çok alın teri dökenler olmalarına rağmen en azı payı alanlar olduğunu belirtti.

Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya konuşmasında; Para kazanandan değil, Paranın kazandığı vicdansızlardan rahatsız olunduğunu ifade ederek; refahın hakça bölüşüldüğü ve insanca koşullarda çalışma hakkının sağlandığı, evlatlarımıza güvenli bir geleceğin sağlanabileceği sosyal güvenlikçi, sosyal adaletçi bir refah toplumun varlığına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Akkaya, AKP’yi eleştirdiği konuşmasında “Son 10 yılda işçi haklarının sürekli gasp edilerek gerilediği; modern kölelik olan taşeronlaşma ve sendikasızlaşma anlayışının hüküm sürdüğü, özelleştirmelerin getirdiği ağır yıkımların emekçilerle birlikte onların ailelerine de bedel olarak ödetildiği bir dönem yaşamaktayız.” dedi.

İşçilerin kıdem tazminatı hakkının da yok edilmeye çalışıldığı, işçi simsarlığının hayata geçirilmek istendiğini vurgulayan Akkaya; bu saldırılara hep beraber DUR! Demek zorunda olunduğunu belirterek;  bu saldırıların ‘’denizin bittiği yer’’ olduğunu ve bu saldırılar ile aslında sermaye için dikensiz bir gül bahçesi yaratma çabası olduğunu belirtti.

Genel Kurula CHP Genel Başkan yardımcısı Akkaya’nın yanısıra, CHP Kocaeli İl Başkanı Yalçın Kuşkan ve CHP Kartepe İlçe Başkanı da katıldı

    Cumartesi, 26 Ekim 2013 19:00

Bağlantılı Konular