Tanrıkulu, bebek cinayetlerini sordu

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemi ile TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle:

“Son dönemlerde özellikle evlilik dışı ilişkilerden doğan veya ekonomik gücü olmayan ailelerin bebeklerinin yasal olmayan yollarla başka ailelere verildiği bilinmektedir. Birçok bebek cinayetinin de yaşanmakta olduğu bu dönemde doğacak, yeni doğan bebeklerin ve  reşit olmayan gençlerin evlatlık olarak başka ailelere verilmesi yönünde ilanların yer aldığı bazı internet siteleri çok sayıda insan tarafından takip edilir hale gelmiş ve adeta yasal olmayan yollarla evlatlık alınması konusunda ticari bir alan oluşmuştur.

Bu kapsamda;

1- Bahse konu olan internet siteleri ile ilgili olarak bakanlığınızın herhangi bir çalışması veya incelemesi olmuş mudur?
2- Yasadışı bir şekilde evlatlık alınması konusunda birçok üyeye sahip hale gelen bu internet siteleriyle ilgili başlatılan herhangi bir yasal işlem var mıdır?
3- Son dönemde artan bebek cinayetleri ve yasadışı evlatlık alma gibi işlemlere karşı Bakanlığınızca alınan tedbirler ve bu konuda yapılan çalışmalar nelerdir?
4- Türkiye genelinde 2003-2013 yılları arasında illere göre evlat edinmek için kaç aile başvuruda bulunmuştur? Bu başvurular sonucunda kaç aile evlat edinmiştir?
5- Kürtaj yasağı ve aile planlamasına ilişkin olarak hükümetiniz tarafından atılan adımların artan bebek cinayetleri ve yasadışı evlatlık ticaretinin sebeplerinden biri olduğu düşünülürse, aile planlaması ve istenmeyen gebeliklerin sona erdirilebilmesi için Bakanlığınızca yürütülen bir çalışma var mıdır?
6- Bahse konu olan internet sitelerine evlat edinmek için başvuran kişiler tespit edilip yasal yollardan evlat edinebilmeleri için Bakanlığınızın bir girişimi olacak mıdır?
7- İnternet sitelerindeki ilanlarda sıkça görülen, kadınların küçük yaşta ve ailesinden habersiz olarak yaşadıkları gebeliklere ilişkin olarak, gebe kadınların cinayet vb. vahim olaylarla karşılaşmaması için tespit edilerek korunmalarını sağlama yönünde bir çalışmanız var mıdır?
8- Kocaeli Gölcük İlçesi’nde bir ilkokulda sınıf öğretmeni olan annenin 2 aylık erkek bebeğini evde tek başına bırakıp tatile gitmesi sonucunda talihsiz bebeğin açlık ve susuzluktan hayatını kaybettiği basına yansımıştır ve bu üzücü olay toplumda infial yaratmıştır. Bu tür evlilik dışı ilişkiler sonucu doğan bebeklerden ölüme terkedilen bebek sayısı son 5 yılda illere göre nedir?
9- Bakanlığınızın bu tür olaylarla ilgili almış olduğu önlem var mıdır ve varsa bu önlemler nelerdir?”

    Cuma, 25 Ekim 2013 15:19

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica