"AKP aslında Anayasa Uzlaşma Komisyonu sürecinde başından beri samimi değil"

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi ve CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, AKP’nin Anayasa Uzlaşma Komisyonu sürecinde başından beri samimi olmadığını söyledi.

Kart, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, özelleştirmelere değinerek, Anayasa Mahkemesi’nin Bazı Kanunlar ile Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede değişiklik yapan kanuna eklenen özelleştirmelerle ilgili kanun hükmünü iptal ettiğini anımsattı.

Bu çerçevede yargı tarafından hakkında iptal kararı verilen özelleştirmelerin takipçisi olacaklarını kaydeden Kart, “Hükümet özelleştirmelerle ilgili yargı kararlarını savsaklamadan, sürüncemede bırakmadan uygulamak zorundadır” dedi.

AKP’nin yeni anayasa turu
Gazetecilerin Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun üzerinde uzlaştığı 60 maddenin yasalaştırılması teklifine ilişkin soru üzerine Kart, konuyu 60 ve 59 madde olarak konuşmanın doğru olmadığını ifade etti.

Kart, 60 maddenin 43′ünün temel hak ve özgürlükler, 9′unun yargı, 5′inin yasama, birinin idare ve 2′sinin de genel ilkelerle ilgili olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Ağırlıklı olarak temel hak ve özgürlükler ile yargı üzerine bir şekillenmenin olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla o maddeler üzerine bir anayasa yapamayız. İdareyle ilgili bir maddelik metin ortaya çıkmış, belki 20 tane daha madde var. O bir maddeyi tek başına getiremezsiniz. Getirmenizin pratik bir anlamı yok. Bölüm olarak getirmek gerekiyor. O aradaki bağlantılar sebebiyle o bölümlerin yanına biz diyoruz ki bunu tutuklu vekiller kavramıyla ifade etmek doğru değil. Orada bir demokrasi sorunu var. 7, 8 milletvekili tutuklu halde. Bu TBMM’nin sorunudur. Bu bir demokrasi ayıbıdır, utancıdır. Sadece onunla sınırlı söylemiyoruz. O yargı paketinin içinde, o iki bölümün içinde pekala ne olmalıdır? Yasama dokunulmazlığıyla beraber işte yine 4 partinin mutabık kaldığı Meclis Genel Kurulu’nun çalışmalarının aralıksız olarak yayınlanmasını düzenleyen bir madde var. O iki bölümün yanına yasama dokunulmazlığıyla birlikte bu maddenin de eklenmesi gerekir. Bunun gibi başka maddelerde ortaya çıkabilir. Bu noktalarda biz belli bir saplantının içinde değiliz. Orada tamamen demokrasiyi, temel hak ve özgürlükleri, halkın bilgilendirilmesini esas alan bir yaklaşımın içinde olduk ve olacağız.”

Canikli’nin açıklamalarında talihsizlikler var
AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nin açıklamalarında talihsizlikler olduğunu söyleyen Kart, “Biz ısrarla şunu söylüyoruz. Her ne yapılacaksa 2 bölüm 3 bölüm. Bu 4 partinin mutabakatıyla yapılacaktır, yapılmalıdır. Bir taraftan ‘efendim komisyon orada 4′lü olarak çalışmasını devam ettirsin, biz AKP olarak yasalaşma aşamasında 2′li ya da 3′lü ilişkiler içinde bunu götürelim’ demek kabul edilemez” dedi.

Böyle bir uygulamayı tasavvur edemediğini ve açıklayamadığını vurgulayan Kart, şunları söyledi:
“O zaman sen 2′li ya da 3′lü bir yasalaşmayı yapacaksan, teklif aşamasını o şekilde yapacaksan o komisyonun orada devam etmesi mümkün olabilir mi? Bu mümkün olamaz. Yani AKP bu noktada samimi değil. AKP aslında bu Anayasa Uzlaşma Komisyonu sürecinde başından beri samimi değil. Bu tavrını geldiğimiz noktada bir kez daha gösteriyor. Geldiğimiz noktada yasalaşma aşamasından söz ediyoruz. Ama halen ortada başkanlık taslağı duruyor. O taslak nedeniyle neresinden bakarsanız 40 maddenin müzakeresini yapamıyoruz. AKP’nin geldiğimiz noktada artık kamuoyunu, halkımızı daha fazla yanıltmaması gerekir.”

Kart, “O zaman hayır mı olacak?” sorusu üzerine, bu konudaki kararı partinin yetkili kurullarının vereceğini belirterek, “Ama bana göre fotoğraf, tablo son derece açıktır” diye konuştu.

    Perşembe, 24 Ekim 2013 14:37

Bağlantılı Konular